“Говореща” пейка разказва за славното българско минало. Тя е монтирана в Детския отдел на шуменската библиотека. Изработена е по проект “Азбуки – светът около нас” на Сдружение „Велики Преслав – история на цял един народ“. В него участват деца и незрящи от Центъра за рехабилитация и интеграция.
Пиеса, стихове и есета, посветени на Златния век и трите стари столици са част от репертоара на “говореща” пейка, която учи на родолюбие.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
„От таблото може всеки един, сядайки на тази пейка, да си избере това, което иска да слуша. Характерното е, че има QR код и с този QR код имаме превод на английски. Туристите могат да изгледат цялата постановка, която е около 15 минути“, разказа доц. Марияна Тодорова – ръководител на проекта.
Сценарият и режисурата са дело на незрящи, а актьорите са ученици. Незрящи от Шумен изпълняват и творби на деца, наградени в конкурса „Велики Преслав – история на цял един народ“.
„По този начин да въведем възпитателната цел на подрастващото поколение, да покажем как и незрящи хора успяват да се справят в един успешен проект“, допълни доц. Марияна Тодорова.
“Говорещата” пейка е изработена в помощ на незрящите, но те решили да я дарят на библиотеката. За да могат повече деца да се запознаят с българската история по интересен и достъпен начин.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});