Традиции и иновации вплетоха в отбелязването на Еньовден деца, техните учители и родители. Магия, слънце и усмивки озариха двора на Детска градина „Светулка“ и всички заедно отдадоха почит на природата. Празникът премина в демонстрации и игри, вдъхновени от обучението по проекта EduLab.
Най-необикновеният празник – Еньовден, отпразнуваха в шуменската детска градина „Светулка“. С него са свързани много вярвания за слънцето, водата и лечебните растения.
„Да ходим боси, да пием чай от билки. Билката най-много ми харесва, защото помирисах оня ден и ми хареса“, сподели Радимир от ДГ „Светулка“.
В Деня на лятното слънцестоене, символ на лечебната сила на билките, съчетаха традиционните ритуали с модерни интерактивни игри и екологични арт работилници.
„От листенца от рози, от подправки, които децата всеки ден виждат и в дома си, и тук, в детската градина – копър, джоджен, магданоз. В тези мини хаванчета трябва да стриват и след това с тампоните да се опитат да нарисуват върху торбичките. Децата да видят, че природата също дава багри, дава бои, дава всичко, което на един човек му е нужно“, обясни Илияна Пантелеева, гл. учител в ДГ „Светулка“.
Модерен СТЕМ център с игри, насочени към опазването на природата, площадка за безопасност на движението, конструиране с лего, всевъзможни ателиета с цветове и багри, дори мини чайна направиха празника незабравим. „От билки и от лимон, и от портокал. Защото трябва да са хората здрави“, каза малката Никол.
В специално йога студио учиха децата как да постигат хармония и единство с природата.
Гост на празника беше и зам.-кметът по образование и култура Даниела Савчева, която си направи парфюм от етерични масла. Тази година Еньовден е по-специален, защото вплита иновации, научени по Еразъм+ проекта „Образователна лаборатория за учители“.
„Първо, децата стават много по емоционално отзивчиви, много по-емпатични, много по-добронамерени. Светът, в който живеем, е толкова динамичен, толкова бързо променящ се, толкова развиващ се и толкова единен, че ние няма как да държим децата затворени в аквариум“, посочи директорът на ДГ „Светулка“ Надежда Минчева.
В днешния празник бяха използвани дигиталните технологии, но вплетени в ежедневни дейности за опазване на природата и биоразнообразието. Едновременно с това включени в емоционално и активно общуване на децата със своите връстници, но и с възрастните около тях.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
