Още една чешма на Шуменското плато е напълно ремонтирана. Водата извира от пещера „Русалка“ и е известна сред туристите като „бялата вода“. Дейностите са извършени по проект “Капка по капка” на Фондация BeCause, който се реализира в природните паркове “Шуменско плато” и “Витоша” от Асоциацията на парковете в България. Общият бюджет на проекта за двата парка е 16 000 лв., като за Шумен средствата са около 4000 лв.

Коритото на чешмата е ремонтирано и укрепено, направено е почистване от наноси и плесени, информират от ДПП „Шуменско плато“. Площадката е обновена, всички пейки са боядисани, под арката на пещерата има ново място за отдих.
През лятото скаутите от СК “Мадарски конник” подмениха дървените части на местата за сядане и масите, а с новите дейности районът е напълно възстановен. В работата се включиха служители на ДПП „Шуменско плато“, доброволци и скаути. Почистването на каптажите и ремонтите подобряват допълнително качеството на водата. Използването на водата от чешмата може да доведе до намаляване употребата на еднократни бутилки, което е една от целите на проекта.

Районът на пещера „Русалка“, известна също с името „Сулумара“, е един от най-посещаваните в ПП „Шуменско плато“. През мястото по удобни пътеки преминават два обособени тематични маршрута, любими на туристите – „Урок по горската пътека“ и „Оттука започва България“. Това е една от причините Асоциацията на парковете в България да включи в своя проект и шуменската чешма.
През тази година изцяло с доброволен труд бяха възстановени още две чешми. Едната е в местността „Лъвчето“, а другата се намира в подножието на Парка и е наречена „Огледалната чешма“.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
