Фотоизложба „Жените в историята на Шумен“ бе открита в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“. Експозицията от 19 пана разказва историята на бележити дами, родени или живели в нашия град.
„Искахме да представим известни и по-малко известни шуменки или жени, които не са родени в Шумен, но имат отношение към историята и културата, наследството на нашия град. Представяме я в 19 пана, които са разделени тематично. Жените през Възраждането, шуменки, учени в американски учебни заведения, учителки, общественички, отдадени на науката, художнички, музикантки“, обясни кураторът на изложбата Калина Николова.
Сред заслужилите шуменки е и първата жена ядрен физик – Елисавета Карамихайлова.
„Елисавета Карамихайлова е първата българка ядрен физик и хабилитиран професор по физика. Тя е от известен шуменски род, нейният баща Иван Карамихайлов е основоположник на хирургията в България, нейната леля е художничката Елена Карамихайлова, чието име носи художествената галерия в града. Елисавета Карамихайлова е сравнима в световен мащаб с Лизе Майтнер и Мария Кюри“, посочи Калина Николова.
В изложбата е представена и родената в Шумен Евдокия Филова, съпруга на един от последните министър-председатели от царска България Богдан Филов. „Тя е първата жена, която сериозно се занимава с етнография. Изучава орнаментиката на българските народни носии, като ги популяризира на световната сцена“, допълни Калина Николова.
Експозицията е разположена във фоайето на втория етаж в Регионална библиотека и ще остане отворена до края на месец декември.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
