Кметовете на села от община Шумен с притеснение относно дейностите по косене на тревните площи и гробищните паркове. Причината – регламентирането на тази дейност, което сега предстои да претърпи промяна. Темата бе дискутирана на днешната сесия на Общински съвет.
Информация, че служителите по селата, които косят и поддържат тревните площи и гробищните паркове, ще бъдат отнети от кметовете на кметства разбуни духовете в началото на днешната сесия на Общински съвет – Шумен. Кметовете на села настояха за подробна информация, въпрос към администрацията отправи и Веселин Пенчев от „Кауза Шумен“. Обяснено бе, че тези служители са ангажирани на граждански договори, което оказа се е проблем, съобразно нормативните разпоредби.
„С този договор, аз успявам единствено сама да се справя и да реша как да ми е селото чисто. Както каза колегата, единственото което мога да направя сама, тоест – аз да реша, къде, кога и как, и да дойдат да видят как е моето село чисто. Настоявам за този начин, това е“, заяви позицията си кметът на с. Струйно Пепа Йонкова.
„Това твърдение, че трябва работниците ни да бъдат отнети, защото фирма ще ни коси, беше прекалено. В момента, както казах и в сесийна зала, моят работник коси, за сумата която ми дават, три пъти. Аз близо през две седмици трябва да кося, когато има дъждове и тревата расте бързо“, каза кметът на с. Велино Росен Господинов.
Кметът на Шумен проф. Христо Христов се включи в разговорите, внасяйки яснота за ситуацията. Той обясни, че наемането на служителите на граждански договори води до надхвърляне на законово определения лимит и затова се търси конструктивно решение по проблема.
„Това е наша отговорност, никога няма да оставим селата, без тревните площи да бъдат във вида, в който хората очакват. Това е наша съвместна задача, повтарям. Смятам, че ще я решим, но това което се изисква от нас, в същото време ние трябва да спазваме законите, защото впоследствие на никой не трябва да се търси отговорност. Това е причината и в момента се работи по намирането на вариант, по който законите да са спазени и тревните площи в населените места да бъдат вкарани във вида, в който всички очакваме да видим“, заяви кметът на Шумен.
Предстои съвместна среща между общинска администрация и кметовете на населени места, по време на която казусът ще бъде разискан и ще се вземе общо решение.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
