През последните 12 часа на територията на ПП „ Шуменско плато“ на поставените фотокапани няма регистрирано и засечено движение на хищника. Експертите от Национален парк „Централен Балкан“ са предвидили действия в района над гористата местност над село Хан Крум, където има скален манастир и пещера, съобщават от полицията.
„Ще изследваме допълнително този район, въпреки че в непосредствена близост сме поставили капани. При необходимост ще монтираме допълнителни фотокапани в периметъра“, каза Георги Кръстев – директор на ДНПЦБ. Извършва се анализ на постъпилата информация от граждани.
Мечи капан пък е поставен на около 50 метра от мястото, където гражданин засне черния леопард на Шуменското плато.
„Доста ясно вече усещам миризмата на примамката от големия капан, който сме сложили. Големият капан, който е за уловяване на мечки, е на не повече от 50 метра от тази точка“, посочва екологът Димитър Мирчев във видеоклип, разпространен от полицията.
Той коментира поведението на хищната котка по време на заснемането й. „Характерното поведение, което имаше към момента на заснемането, беше, че хората по никакъв начин не го безпокоят или искаше да каже, че е овладял периметъра и доминира“, отбеляза Мирчев.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
