Кметът на Шумен проф. Христо Христов и главният архитект на Общината Цвета Жекова обсъдиха с Камарата на архитектите в България приоритетните зони за устройствено планиране в Шумен, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация.
Искам да чуя мнението на архитектите за приоритетните зони за устройствено планиране – това, което предлагаме като общинско ръководство удачно ли е за шуменци, ще помогне ли на града? Ще очаквам вашите предложения, като браншова организация, за проектиране на приоритетните зони, като това трябва да стане още в рамките на публичното обсъждане на бюджета за 2025 г., за да осигурим средствата“, е заявил на проведената снощи среща кметът на община Шумен проф. Христо Христов по повод идеята да се определят по няколко приоритетни зони – в рамките на новите строителни граници на града и извън него.
Виждате, че имаме пълната подкрепа на кмета на община Шумен да посочим тези зони за устройствено планиране, които да се проектират, а Общината да осигури финансирането, е посочила на срещата главният архитект на Шумен арх. Цвета Жекова, като по думите ѝ, следва да се направи рамкова програма с дългосрочни действия по зоните за устройствено планиране, която е трябвало да се заложи с приемането на Общия устройствен план на град Шумен и да се съгласува с гилдията на архитектите и други браншови организации.
Според участниците в срещата, е реалистично да се говори за няколко зони за урегулиране в строителните граници на града и да се осигури финансиране за тяхното проектиране, съгласно възможностите на бюджета за 2025 г. и следващите години.
От устройственото планиране в града зависи и покачването на стойността на имотите на хората, оформянето на градската среда, провеждане на техническа инфраструктура. Нека подредим приоритетите за устройственото планиране. Трябва да имаме и цялостна дългосрочна програма за проектиране, за да обхванем и зони като местности „Под манастира“, „Сусурлука“, „Сакарка“ и „Порек“, в които някои хора нямат достъп до имотите си. Тоест, ние трябва да мислим за развитие и на зони извън новите строителни граници на града, е подчертала още арх. Жекова.
В заданията за проектиране на новоурбанизираните зони трябва да се предвиди възлагане на прецизно геодезическо заснемане и всички специализирани план-схеми за транспортен достъп, водоснабдяване, електрификация, газификация и друг вид техническа инфраструктура, следвайки европейския опит, споделиха архитектите. По тяхно мнение, шест зони в общината подлежат на урегулиране. В новите строителни граници са „Смесе“, „Куванлък“(зад басейна) и „Порек“, а извън тях – „Горен Сусурлук“, „Под манастира“ и „Сакарка“, поясни арх. Жекова.
На срещата са били споделени практики от други градове и държави относно устройственото планиране, включително чрез публично-частно партньорство.
Снимка: пресцентър Община Шумен
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.