Италиански и български учени и изследователи ще изнесат в Шумен публична лекция на тема: „История за огън и лед: как вулканите и ледените шапки показват бъдещето на Земята“. Събитието ще се проведе на 11 октомври, петък, от 18:30 часа в Младежки дом – Шумен. Ще бъдат представени две от най-суровите и екстремни точки на планетата – Етна и Антарктида, които могат да ни дадат ценна информация за влиянието на климатичните промени и тяхното отражение върху живота на Земята, екологията и туризма в глобален и локален аспект.
Специално за събитието, по покана на председателя на комисията за международно сътрудничество в Общинския съвет д-р Владимир Йолов, от Италия ще пристигнат главният вулканолог на природен резерват „Парк Етна“ – проф. Салваторе Каффо и директорът на резервата – г-н Джовани Лаудани. Сред лекторите от българска страна ще бъдат флотилен адмирал проф. Боян Медникаров – капитан на българския военен научноизследователски кораб “Св. св. Кирил и Методий”, обслужвал българските мисии в Антарктида и членове на екипажа – кап. II ранг Радко Муевски и курсант, гл. старшина Анна Стоянова – ВВМУ „ Н. Вапцаров“, гр. Варна. Очакваме техните вълнуващи разкази за изпитанията за оцеляване и работа в екстремни условия, където човешките граници се предизвикват всеки ден, а измененията на климата имат осезаеми проявления, със значение за развитието на науката и прогнозата за бъдещето на нашата планета.
По време на форума ще бъдат засегнати въпроси, свързани с предизвикателствата пред развитието на туризма. Местната власт в Шумен ще представи визията си за адаптиране на туристическия продукт към новите обстоятелства, а деканът на Факултета по природни науки на ШУ „Епископ К. Преславски“ – проф. Цветеслава Игнатова–Иванова – за образованието на бъдещите кадри в екологията и туризма.
Събитието се организира по идея на д-р Владимир Йолов, председател на комисията „Европейски проекти, международно сътрудничество и взаимодействие с неправителствени организации“ към ОБС, гр. Шумен, в партньорство с Община Шумен, Природен парк „Шуменско плато“, Регионален исторически музей – Шумен, Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“, Регионална Библиотека „Стилиян Чилингиров“, сдружение „Обединени за Шумен“, Фондация „Подобри“, Младежки дом Шумен и Телевизия Шумен.
Телевизия Шумен ще излъчи лекцията на живо от 18:40 часа на 11 октомври.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.