Защитници на животните с искания към кметската администрация - Телевизия Шумен

Служител в Община Шумен, който специално да отговаря за кучетата и котките, както и контрол от страна на администрацията върху нерегламентираното развъждане на животни, в т.ч. и от ловните дружинки, поискаха на среща със заместник-кмета по социална политика и здравеопазване д-р Светослава Хайнова днес представители на Дружеството за защита на животните и доброволци от Шумен, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Доброволците отправиха исканията си за съвместни действия с Общината по регулиране на популациите на кучета и котки и контрола по наредбите, касаещи животните както в града, така и в населените места в общината. Пред заместник-кмета те подчертаха, че сами се грижат за храната, превозването и спасяването на бездомни животни, които граждани изхвърлят навсякъде.

Доброволците изразиха благодарност към служителите на приюта в Шумен за всеотдайната грижа и подчертаха, че имат нужда от още персонал, служител по залавяне на улични животни и поне един допълнителен ветеринарен лекар, които да подкрепят усилията на дружеството и приюта. Защитниците на животните допълниха, че недобросъвестни граждани тровят, стрелят, завързват в чували и упражняват насилие над животните и се търси съдействието на Община Шумен и органите на МВР да се прекрати тази неприемлива практика. Д-р Хайнова подчерта, че такова отношение е нехуманно и незаконно и Общината ще санкционира всеки, който си го позволява.

Доброволците заявиха, че според тях данък от 12 лв. за домашен любимец е твърде нисък и биха искали да се организира среща преди приемането на бюджета на Общината за 2025 г., за да изложат пред общинските съветници своите мотиви.

Сред исканията на доброволците беше и прилагане на практика от други градове, където за бездомните животни се поставят къщички в определени от Общината места. Те поискаха също по-добър контрол върху ловните дружини, за да не допускат нерегистрирани и нечипирани кучета. Според сигналите им, от седем ветеринарни лекари в общината, трима не чипират животните и тази практика не отговаря на законовите изисквания. Те поискаха да се засили контролът върху кметовете на малки населени места по отношение на животните и регистрите, които следва да се водят, но не формално, а на базата на реалната популация.

Общината да се ангажира с осигуряване на четец, с който да се проверява дали животното е чипирано или не, поискаха още доброволците, като д-р Хайнова пое ангажимент да се разработи съвместен график с доброволците за изпълнение на оперативни задачи.

Разчитаме на съвместна работа, за да решим проблема със защитата на животните в община Шумен и ще съдействаме на всички инициативи за хуманно отношение и регламентиране на грижата към тях, подчерта още д-р Хайнова. Тя изрази готовност информационната кампания да започне от най-малките, да се включат неправителствени и други организации, за да се подобрява политиката по защита на животните в общината.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *