Всички отворили се „прозорци“ след сечта на изсъхналите борове на Шуменското плато ще бъдат залесени с фиданки от местни видове. Това обяви директорът на Регионалната дирекция по горите в Шумен инж. Емил Гелов.
След като започна премахването на нападнатите от вредна гъба изсъхнали насаждения от черен бор, в горите на Шуменското плато се отварят така наречените прозорци – неголеми пространства без дървета. Задачата на лесовъдите е те да бъдат запълнени с нови местни широколистни видове.
„В случая тук ще залесим няколко дръвчета липа, сребролистна липа. Но това няма да е основният вид, с който ще се залесяват такива площи на територията на Природния парк. Тук основно ще се използва цер, космат дъб, възможно е бук. Тъй като това е буково месторастие също, досега не са извършвани залесявания с бук.“, обясни по време на акцията по залесяване директорът на Регионалната дирекция по горите в Шумен инж. Емил Гелов.
Наетата фирма за извършването на санитарната сеч ще премахва само и единствено напълно изсъхналите борове, унищожени от вредителите. Тези, които са леко пострадали, засега няма да секат.
„Обследването, което беше извършено миналата година показва, че насажденията които са с най-голям процент поражения, при тях той е до 20 процента. През тази година, може би в края на април и май, ще бъде извършено новото лесопатологично обследване и тогава ще можем да дадем по-конкретни данни, тъй като трябва да изчакаме да се появят новите иглолиста на боровите насаждения.“, посочи инж. Емил Гелов.
Грижите за горите край Шумен не са спрели в продължение на цял век. Тази година лесовъдите честват 100-годишнина на своята професия. През 2024 година на горски територии в Шуменска и Търговищка област са залесени 217 дка. За 2025 година се планира да бъдат засадени 220 000 фиданки.
Започна сеч на изсъхналите борове на Шуменското плато
Премахват болни иглолистни дървета
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.