С общоградски ритуал в Шумен беше отбелязана 77-годишнина от Дравската епопея. Представители на държавната и на местната власт, на културни и обществени организации, военнослужещи и граждани отдадоха почит към подвига на храбреците от Първа българска армия, чиито имена остават завинаги в Пантеона на безсмъртието.
“Тя оставя в историята с упоритата отбрана и с достойното държание на българските воини при река Драва, които издържат на елитните СС дивизии, и заедно след това с югославските воини, заедно с съветските воини, спяват да възстановят целостта на отбраната и да минат в контранастъпление”, разказа за събитията от март 1945 година военният историк Мишо Йорданов.
В народната памет ще останат за вечни времена героизмът на българския войник, геният на българските военачалници и командири.
“Името на река Драва, чиито пенливи води са опръскани с кръвта на хиляди доблестни български воини, става символ на бойната слава и жертвоготовност. Епичните боеве при Драва показват, че българските воини не отстъпват по нищо на съветските и немски войници. В Дравската епопея българската армия се доказва като най-силната на Балканите”, каза в словото си полковник Калоян Илиев от Факултет “Артилерия, ПВО и КИС” към НВУ “Васил Левски”.
В Дравската отбранителна операция участват над 500 шуменци. Загиват близо 200 офицери, сержанти и войници. В знак на почит към героите, дали живота си, за да спрат контранастъплението на германските танкови дивизии, пред Паметника на загиналите във войните шуменци, бяха поднесени венци и цветя.