Търговски представител, сервитьор и продавач са сред най-търсените кадри в Шуменско. Според проучване на Агенцията по заетостта в следващите от 3 до 5 години местният бизнес ще изпитва най-голяма нужда от икономисти и служители в областта на транспортните услуги.
Кристиян е в 11 клас в гимназията по строителство, архитектура и геодезия. Избрал да учи интериорен дизайн уверен, че това ще му донесе реализация на пазара на труда. „Със сигурност има. За все повече хора вече е важно дали изглеждат представително, примерно хотели и т.н. Винаги съм се занимавал с някакъв вид изкуство и това е много близко до изкуството“, каза Кристиян Томов.
Според ежегодното проучване на Агенцията по заетостта близо 89% от всички шуменски работодатели, участвали в анкетата, имат затруднения в намирането на персонал. Те определят като водеща причина липсата на кадри. А в търсенето на нови хора определящи за бизнеса са уменията за работа в екип, комуникативност и езикова компетентност.
„И все по-високи стават техните изисквания. Не само на работодателите, но и на търсещите работа. Това е трудното – да се напаснат двете изисквания между търсещи и предлагащи работа“, коментира Виолета Кръстева, гл. експерт, „Бюро по труда“-Шумен.
Около 12 на сто от включените в допитването шуменски фирми са дали заявка, че през следващите 12 месеца ще наемат нов персонал. И докато в страната тенденцията е да има все по-нарастваща нужда от учители, в Шуменско почти няма търсене. Обяснението – университетът произвежда достатъчно кадри.
„Наистина, ако не веднага, по-голяма част от тях няколко години след като завършат, се реализират по специалността, която са завършили. В специалности от професионално направление, примерно математика, там, където наистина има глад за учители по тези научни дисциплини, съответно все още има какво да се желае“, посочи зам.-ректорът на ШУ „Епископ Константин Преславски“ доц. Константин Константинов.
В следващата една година шуменският бизнес ще има най-голяма нужда от машинни оператори, международни шофьори и общи работници, показва проучването. Трайно пък е търсенето на счетоводители, готвачи, сервитьори и шивачи. Работодателите, които планират да съкращават хора посочват две основни причини – намаляване на производството или недостатъчни професионални и личностни умения на служителите. За да сведат това до минимум от Бюрото по труда провеждат различни обучения. „В сферата на дигиталните компетенции, на чуждоезиково обучение, на различни квалификации за професия или за част от професия“, уточни Виолета Кръстева.
С ваучери са достъпни обучения и за безработни, които искат да повишат квалификацията си или да придобият нови умения.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.