Брайловата азбука в апликации, подредиха в шуменската регионална библиотека. Автори на нетрадиционната изложба са хора със зрителни увреждания. А целта – да популяризират брайловото писмо.
Незрящи разказват за азбуката си с релефни апликации и брайлови книги. Десислава изработила от копчета и мъниста буквата Й, изписана на Брайловата азбука.
„Наистина не е лесна и предполагам, че на всички им отнема много време. Специално с малките деца се започва с отделяне на различни по вид материали като зрънца ориз, леща, различни по вид топченца, за да се развие първо усетът. И след това се започва с изучаването на самите букви“, разказа Десислава Димитрова – Център за социална рехабилитация на незрящи.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Буквите, изработени от всевъзможни материали, са резултат от арт терапията в Центъра за хора с увредено зрение и показват любовта им към азбуката, създадена от Луи Брайл.
„Първо показваме възможностите на незрящите от гледна точна на брайловата грамотност, но от друга страна показваме, че незрящите имат творчество, имат възможност и да създават изкуство“, каза Цветомир Йосифов – Център за социална рехабилитация на незрящи.
Показани бяха и материали за писане, за да се докоснат посетителите до магията на брайловото писмо. Като класическите плоча и шило.
„На плочата всяка клетка е с шест точки и с помощта на шило се изписва, като се правят различни дупки. По-особеното е, че пишем огледално, отзад напред, за да може те да станат релефни и да ги четем по правилния начин“, обясни Галина Петкова – Център за социална рехабилитация на незрящи.
Беше показана и брайловата пишеща машина.
Незрящи играха табла благотворително
Градската среда – недостъпна за незрящите
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});