Държавата малко е неглижирала археологическите проучвания в страната в последните години, особено на първите две столици Плиска и Преслав. Това сподели с екип на Телевизия Шумен директорът на Археологическият музей във Велики Преслав Александър Горчев.
“Както може би разбрахте голяма мъка е, аз така го казвам, да се започнат и да се правят археологически разкопки в настоящото време, на която и да е територия, защото минаваме през едни сложни процедури по кандидатстване и ми се струва, че в последните години ако не са тези студенти, които да помагат за разкриванe на всяка нова страница от историята на България, държавата малко е неглижирала, особено първите две столици – Плиска, а аз мога със сигурност да кажа и столицата Преслав.”, каза директор на АМ „Велики Преслав“ Александър Горчев.
Разкопките в старата столица, която е дала Златния век на Българската държава, тази година ще бъдат само на едва два обекта. За всеки от тях са отпуснати скромните суми от около 50 000 лева и се налага музеят да съфинансира проучванията, които се извършват само през летния сезон, от много скромния си бюджет – Работи се на аулът на Хан Омуртаг и местността „Селище“ край Велики Преслав, където е открит гробът на единствения високопоставен български аристократ ичергубоилът Мостич.
„И ми е много болно, мъчно, а и съвсем неудобно да се гордеем с нещо, което сме дали на Европа, на света, а в същото време да сме неглижирани като разкопки, като финансиране защото в годините назад се помнят, а и съм чувал и съм участвал като ученик в такива разкопки от началото на април месец до късна есен – ноември, по приблизително 150-200-300 човека. Бригади студентски, ученически на възрастни хора, които работят на територията на средновековната българска столица Преслав.“, допълни още Александър Горчев
Студентите, които помагат с безвъзмезден труд са по вече традиционно сътрудничество между Археологическия музей и неправителствената организация „Опън спейс“ от няколко съседни държави както и от по-далечни – Испания, Италия и Латвия. С тях се трудят и бъдещи археолози от Великотърновския университет. Очаква се одобрение на финансиране на експедиция от Българската академия на науките.
„Има един екип, който е на изчакване. Ако се осигурят средства да започне работа. Ние като археологически музей сме направили постъпки и може би в края на август, след като преминем стъпките с получаване на разрешителни ще финансираме втория обект на територията на дворцовия град в неговата западна част, за да си продължим миналогодишните разкопки.“, каза Александър Горчев.
Приходите на музея са основно от продажбата на билети и екскурзоводски беседи на туристите, които желаят да разгледат старините.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
Продължават разкопките в старопрестолен Преслав
Разкопки във В. Преслав само в два обекта