До 150 процента надценка на ягоди и малини от производител до клиент. От бранша искат държавата да вземе мерки, защото огромните надценки на прекупвачите свиват търсенето и потреблението.
“Eдна стока взета от полето, от нивата, минава през един търговец, може би и през двама, и до крайния потребител цената става наистина фантастична”, каза Йордан Йорданов, производител.
“Карам една стока на някой определен магазин и нормалното за мен е 20 – 30 процента надценка, но надценката е от 100 до 150 процента. В същото време после се оплакват, че стоката залежава, няма кой да купи“, коментира Емин Емин, който също отглежда малини.
Една от идеите е специални тържища, на които да се допускат само производители, за да достига стоката до клиента на приемлива цена.
“Директно от производителя да се купува, може би. Да ни осигурят някакви пазари за хладилниците на по-добра цена, да може да се конкурираме с тях”, посочи Ерол Ахмед, които също има масиви с малини в региона.
Производителите на малини и ягоди настояват и за по-ранен старт на поливния сезон. Основната причина са авариите, които всяка година съпровождат пускането на водата за напояване и съответно правят редовното поливане на насажденията невъзможно.
“Ненавременното спиране на вода, честите спирания на водата точно, когато ни е нужна, за ремонти, които не са планирани, предварително не сме уведомени. Или пък, ако случайно ни уведомят за авария, която ще се извърши за пет дена, тя протича десет и се сещате, че за десет дена, ако не се полее, растенията загиват”, обясни Емин Емин.
При насажденията с ягоди поливният сезон стартира по-рано отколкото при малините. Хората са принудени да прибегнат до изключително трудоемкото и неефикасно пренасяне на вода с цистерни.
“Да направим едно пробно пускане на самата вода, тъй като е необходимо да можем да си полеем насажденията в началото на април. Както и от друга страна те да видят какви аварии са предизвикани да могат да реагират навреме. И вече окончателното отваряне на поливния сезон да стане от 15 – 20 април, както е по план график”, коментира Йордан Йорданов.
Заради недостатъчните субсидии родното производство у нас не е конкурентноспособно. В добавка – скъпите торове, липсата на работна ръка за прибиране на реколтата и цялостната несигурност в бранша отказва все повече производители. Всяка година има такива, които се отказват, а останалите са принудени да ограничат насажденията. Само за 6-7 години от 40 производители в Преславско, днес те са под 10. Декарите, които обработват пък вече са наполовина.
Заради цените: Шуменци купуват по-малко
Всички стоки с нови, по-високи цени
Стартира напоителният сезон в Шуменско
Областният управител се срещна със земеделски производители
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.