Седмокласниците в Шуменско ще са с около 25 процента по-малко само след пет години. Това показват изчисленията на Регионалното управление по образованието. Тази година седми клас ще завършат 1438 деца. През учебната 2029/2030 година се очаква броят им да е около и под 1100.
Образованието в цифри ясно показва тенденция за все по-малко ученици в училищата в Шуменска област. И докато от 2017 до настоящата година броят им е намалявал сравнително плавно, а седми клас средно са завършвали 1458 деца, очакванията са през следващите няколко години много класни стаи да останат празни.
“В последните години 2029/2030 и 2030/2031 ще разполагаме с до 1100, но по-малко от 1100 ученици в 7 клас, на които предстои да завършат 7 клас, тоест, очевидно е, че се налага да бъде преоразмерена системата”, обобщи Николай Русев от Регионалния инспекторат по образованието.
На този фон училищата предлагат през учебната 2024/2025 година да бъдат разкрити 67 паралелки, при реализирани 62 през настоящата учебна година, когато учениците са повече. Предложението на образователното министерство пък е за 57 паралелки. Регионалното управление ще опита да защити 62. Според областният управител проф. Добромир Добрев трябва съвместна работа между общините, Регионалния инспекторат по образование, работодателите и родителите.
“Общините имат и различни проблеми от това, което се вижда. Общото е тази липса на деца и миграцията към по-големия град. Стигнахме до ситуация през последните години да има общини в нашата област, Хитрино е такава, където има едно средно училище и никакви други”, заяви областният управител проф. Добромир Добрев.
Представителите на бизнеса отново поискаха училищата да разкриват специалности, от каквито имат нужда местните предприятия.
“Само две се доближават до производствените предприятие, което е крайно недостатъчно за Индустриалния парк в Шумен и съответно областта”, коментира Елена Николова от Асоциация на индустриалния капитал.
На заседанието стана ясно, че шест училища в областта не могат да изпълнят изискването за едносменен режим на обучение. Това са Средните училища “Сава Доброплодни“ в Шумен и “Паисий Хилендарски” във Върбица. Професионалната гимназия по икономика, III основно училище “Димитър Благоев” и началните “Княз Борис I” и “Илия Р. Блъсков”. От следващата учебна година само първа смяна ще учат в Природоматематическата гимназия, в Езиковата гимназия и в Средно училище “Йоан Екзарх Български”.
Работна среща за план-приема в училищата
Обсъдиха проблемите с приема в училищата
По-малко ученици в община Шумен
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.