Общинските съветници от постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Шумен не дадоха съгласие да се сключи меморандум за построяването на завод за отпадъци. Представители на германска фирма за преработка на смет представиха своето производство пред членовете на постоянните комисии по екология и териториално и селищно устройство.
Предложението е за изграждане на завод за отпадъци, разположен в Индустриалния парк на терен от 61 дка, с 25 работни места и издигнат за 18 месеца. Ще се преработва отпадъкът на Шумен за 35 години без такси, а от него ще произвеждат газ, за който инвеститорът си има пазар. Едва 10 процента от боклуците във вид на дребна фракция ще остават като ангажимент на Общината за депониране.
„Аз искам да ви уверя, че процесът, който протича в тази фабрика е изцяло екологичен, няма процес на горене, няма процес на димене, процесът е биохимичен, получаваната биогаз, това е метан, най-общо казано, тя се получава от биохимичен метод, разлагане на определени отпадъци. Миризмите, които се получават, те се филтрират през химически и биологически филтри, активен въглен е последната филтрация. т.е. е природосъобразен“, обясни Димчо Нанев, инженер във фирмата.
Фирмата, която направи презентацията и предлага подписване на меморандум, все още не е сключила договор с германския гигант, когото представлява, и това беше основната причина съветниците да се въздържат да дадат своето съгласие на този етап. Факт е, че остава само още една година да се разреши този въпрос, преди влизането в сила на изискването на Евросъюза.
„Другата полза е екологичната полза, тя е изключително на първо място, нямаме изгаряния, нямаме миризми, всичко се обработва по химичен начин. 10% от печалбата ще се разпределя от Общините в сдружението на база входящия отпадък на всяка община“, посочи Гергана Христова, юрист на фирмата.
Подписването на меморандум за завода за отпадъци не задължавал Община Шумен с ангажимент към тази фирма. В общинската администрация е входирано още едно инвестиционно намерение за решение на въпроса със сметта. Според това предложение обаче разходите за сметта ще намалеят с 1 млн., т.е. шуменци ще плащат близо 4 млн. лв., вместо 5 млн. Последна дума ще имат съветниците на сесията на 18 декември.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.