Бихте ли отклонили вагон, ако това ще доведе до една смърт вместо до пет. Върху тази етична дилема разгорещено дебатираха четирите най-убедителни отбора, достигнали Гранд финала на Националното състезание по дебати.
В състезанието участваха 24 отбора от София, Варна и Шумен, които се впуснаха в маратон по дебатиране, винаги готови за продуктивен спор.
„Предизвикателството е с времето да позволиш на себе си да си любопитен и да не ти омръзне да гледаш за неща, за които не си любопитен. Част от спорта, част от преживяването е да предизвикаш себе си, да разбереш повече за света“, коментира Денислав Русев от отбор по дебати – Варна.
Организатори на състезанието са Градският ученически парламент към Центъра за подкрепа на личностното развитие и Средно училище „Панайот Волов“. А неговата цел е да развива множество умения – за публично говорене, проучване, толерантност към чуждата позиция и критическо мислене.
„Допълнително винаги се получават нови и нови идеи, което помага за цялостното развитие на държавата и като цяло обществото ни“, заяви Виктор Христов от Градския ученически парламент към ЦПЛР – ОДК „Анастас Стоянов“ – Шумен. „Изключително полезни за ежедневието на един човек, да може да мисли критично и да се адаптира към различни ситуации“, каза Християна Стойчева от СУ „Панайот Волов“- Шумен.
Дебатите се проведоха по формат „Британски парламентарен“, а главните съдии бяха представители от Шумен и страната. „Аз съм много впечатлена от децата. Колко много знаят по теми, по които дори смятам, че средностатистическият гражданин не е информиран. Има толкова много аспекти, в които трябва да защитим позицията си. В личностните си отношения, на работа“, посочи Екатерина Веселинова, съдия в състезанието.
Победителят в Гранд Финала стана отборът „Отварящото правителство“ от София. Те защитиха тезата, че свят, в който мнозинството от хората биха дръпнали ръчката, е за предпочитане пред свят, в който не биха прехвърлили вагона на друг коловоз.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.