Броят на нарушителите без свидетелство за правоуправление се запазва висок през годините. Това показват справките на сектор „Пътна полиция“ в Шумен. Една от причините е ниската глоба – от 100 до 300 лева.
„Много често неправоспособните водачи нямат никаква предварителна, нормативна подготовка и професионална. Тоест те не познават правилата за движение по пътищата, не знаят как да се движат, не знаят как да бъдат безопасни и как да предвиждат ситуации. Много често тези водачи с ясното съзнание, че извършват нарушение, при опит от полицейски служители да бъдат спрени за проверка, те правят всичко възможно такава проверка да не бъде извършена. Съответно се опитват да избягат, започват да управляват изключително рисково и опасно, както за себе си така и за останалите участници“, обясни гл. инсп. Веселин Георгиев, началник на сектор „Пътна полиция“ – Шумен
Когато зад волана е установен непълнолетен шофьор, отговорност се търси от собственика на автомобила. В установените 341 водачи без свидетелство за управление през 2024 година влизат и тези, които са управлявали с книжки, издадени в държави извън Европейския съюз. От полицията напомнят, че тези свидетелства са валидни три месеца от датата на влизане в България. „От там нататък, когато минат тези три месеца, този водач, според нашето законодателство, става неправоспособен, наказва се като неправоспособен. Тук има и един тънък момент, че автомобилът, който управлява се дерегистрира, прекратява му се регистрацията за срок от 6 до 12 месеца, което е тежка и неприятна мярка“, посочи гл. инсп. Веселин Георгиев.
Чуждестранните свидетелства могат да бъдат подменени, като е необходимо да се подаде декларация в сектор „Пътна полиция“ за издаване на български документ за правоспособност.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.