Конфедерацията на независимите синдикати в България навършва 35 години. Най-голямата синдикална организация у нас и днес продължава да се бори за по-високи доходи и безопасен труд, за социална закрила и равнопоставеност.
С всяка година организациите под шапката на КНСБ се увеличават. На прага на 35-та си година синдикатът има над 300 000 членове. В Шуменска област броят им наближава 8400 души. Добрият социален диалог е ключов за постигане на крайната цел – по-добри доходи за работещите и стабилен пазар и печеливш бизнес.
„Откъде идват трудностите. Много причини – от страна на бизнеса – в някои аспекти ситуацията опира до там колко бизнесът би отделил от печалбата си, за да сподели с работника. Ние се стремим да ги убедим, че колкото по е удовлетворен работникът, колкото е по-добре заплатен и работи в по-добри условия на труд, толкова по-добре той би произвеждал“, посочи Радостин Павлов, областен координатор на КНСБ-Шумен.
На дневен ред е борбата за по-високи възнаграждения в психиатричните болници. В момента КНСБ подготвя декларация с исканията на работещите в болницата в Царев брод. По повод предстоящия на 13 февруари бойкот на магазините заради високите цени, синдикатът ще инициира срещи с политици и регулатори с искане да се осветли начинът на ценообразуване.
„В България не е ясно какво е нормална печалба, не е ясно какво е свръхпечалба, не е ясно как се определят цените, за да знаят хората всъщност защо едно нещо в България е по-скъпо отколкото във Франция, но това трябва да го направят официални институции в България, които сериозно да се заемат с този проблем. И когато ти получаваш ниски доходи, а плащаш скъпо, по-скъпо от хората примерно във Франция и Германия, нали разбирате защо българинът има право да протестира“, коментира Радостин Павлов.
Според КНСБ исканият резултат няма да дойде с таван на цените, а с контрол на ценообразуването.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.