Двата лъва на стълбите на Военния дом в Шумен, които виждаме днес, не са по проекта, по който е строена сградата преди 121 години. Красивите скулптури, които олицетворяват българската смелост и храброст, са поставени доста по-късно, но имат любопитна история за своето появяване.
„Как се появяват – дали е имало конкурс за оформяне на стълбището, дали е дарение това? Моята версия по-скоро е, че през 20-те години на миналия век, когато се правят войнишките паметници, е имало конкурс за лъвовете пред 7-ми Пехотен преславски полк, и едни от лъвовете, като модели, като макети, представени от каменоделци тогава и от скулптори, са били тези две лъвчета, които после са останали като дарение към Военния клуб. Но това е само версия.“, каза краеведът Мишо Йорданов.
И двете лъвчета са от варовиков камък, подсилен с гипс и цимент, и са променяли цвета си през годините. Последно са боядисани с бронз, за да наподобяват истинските лъвове в Африка, чиято козина сребрее при залез.
„Авторът на лъвовете, които са били поставени пред 7-ми Преславски полк, тогава 27-ма година, които в момента се намират във Военното училище е Жуков. Г. Жуков, Георги Жуков, най-вероятно се е казвал. Това е от онези белогвардейци, които остават в Шумен да работят, да живеят тук. И най-вероятно се е занимавал с каменоделство. Той печели конкурса и оригиналните лъвове са във Военното училище в момента.“, посочи още Мишо Йорданов
Дълги години двата огромни лъва стояха на входа на Пети полк и са единствените артефакти останали от стария паметник. Затова, най-вероятно, те ще бъдат монтирани пред Паметника-портал на 7-ми Пехотен преславски полк, който ще бъде издигнат на централния вход на шуменския Военен факултет.
Военният клуб стана на 120 години
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.