Лесовъди обмениха опит - Телевизия Шумен

Обмяна на опит за прилагането на иновативни природосъобразни методи за стопанисване на горите събра експерти на територията на Държавното горско стопанство – Смядово и Държавното горско стопанство – Върбица. Съвместното съвещание, с участието на над 60 лесовъди и служители на двете стопанства, даде възможност на експертите от териториалните поделения да споделят добри практики и да обсъдят много въпроси свързани с нормативната база и нейното прилагане.
През последните няколко години ръководството на ДГС-Смядово обръща особено внимание на природосъобразните методи и системи за стопанисване на горите, стана ясно още в началото на събирането. В един от обектите лесовъдите показаха прилагането на Саарландския метод за устойчиво стопанисване на горите. Опитът е взаимстван от Саарланд, Германия и е подходящ за защитени зони. Той е щадящ за горите и освен това опазва местообитанията на ценни защитени видове птици, като малкия креслив орел и др. С помощта на този метод се постига добив на висококачествена дървесина с минимални средства и при максимално опазване на природата. Насаждението, в което се прилага методът е широколистно високостъблено и е на възраст от 25 години. То попада в защитена зона по директивата за местообитанията част от Натура 2000 – BG 0000149 – „Ришки проход“. Гората в подотдела има няколко защитни функции – защитна ивица шосе, защитена зона, Гори с висока консервационна стойност /ГВСК/ 1 и ГВКС 4.
В практическото прилагане на Саарландския метод на терен участниците в съвещанието бяха разделени на 4 групи, като всяка беше оборудвана с необходимите инструменти и средства при провеждане на метода. След около час работа участниците в съвещанието обходиха насаждението и извършиха анализ на постигнатото от отделните групи.
На друг от обектите, до село Риш, домакините от Смядово показаха 50 годишна култура от бял бор с участие и на черен бор, сребролистна липа и обикновен габър. Гората е създадена от местните лесовъди и доброволци и е отличен пример за пълното спиране на ерозията в района.
В следобедните часове на деня съвещанието по стопанисване на горите продължи в зряла дъбова гора в близост до Върбица. На терен беше обсъдена и темата за навременния ентомологичен и фитопатологичен мониторинг на горите, които дават възможност за своевременна реакция при влошаване на санитарното състояние на отделните насаждения.
Участие в съвещанието взеха и представители на Североизточното държавно предприятие и Регионалната дирекция по горите – Шумен. В края на проявата експертите от всички структури отбелязаха, че трябва по-често да има такива събирания, за да се обменя опит между лесовъди, които работят в сходни по характер и условия стопанства.

Снимка: пресцентър СИДП

Нови 500 декара гори ще бъдат залесени в Североизтока

Залесяват 15 декара нова гора в ДГС-Смядово

Горите в Шуменско се увеличават

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *