Международна конференция „Кирило-Методиевски културен маршрут в България“ започна работа във Велики Преслав. Участват експерти и учени от няколко български университета и институти, Съвета на Европа, и четири държави.
Археологическият музей „Велики Преслав“ стана домакин на Международната конференция „Кирило-Методиевски културен маршрут в България“. Форумът е под егидата на Министерството на културата и разглежда ролята на Кирило-Методиевското наследство по нашите земи и Европа.
„Основният замисъл, с който организираме това събитие тук, е да видим и покажем къде могат да се включат различни институции, музеи, галерии в този Кирило-Методиевски маршрут. Основната ни идея е да популяризираме делото на Кирил и Методий, българската азбука и в края на краищата Европа да научи малко повече за България.“, каза директорът на Археологическия музей в старата столица Александър Горчев.
Кирило-Методиевския маршрут е сертифициран от Съвета на Европа и от страна на България членове в асоциацията на културните маршрути са музея във Велики Преслав и Кирило-Методиевския културен център към БАН.
„Това е един инструмент, който съвета на Европа е изобретил, създал за да покаже приноса на отделните страни към културното наследство на Европа и чрез пътуване в пространството и времето виртуално да покаже нашия общ дом Европа в неговата културна светлина.“, заяви проф. Силвия Бърлиева от „Кирило-Методиевски културен център“.
В рамките на форума своя тематична изложба представи и Константина Колева.
„Глаголицата е главна част и гръбнак на цялостното ми творчество. Днес представям десет от общо 25 творби от изложба под название „Благословение“ и е посветена на Рождество Христово. Всички творби обхващат Новия завет, а заглавията са дословни цитати от Библията.“, отбеляза авторката на изложбата.
Форумът във Велики Преслав е двудневен и обхваща широк кръг теми, свързани с културния туризъм и популяризирането на културното наследство.
Седмицата на екран, Награда „Наследство“ за музея във Велики Преслав
„Нощ в музея“ в Средновековен Преслав
Разкопки във В. Преслав само в два обекта