Статут на обект от национално значение получи селищна могила с некропол могила Нуриюк в село Сушина, община Върбица. Заповедта на Министерството на културата е от 30 септември.
Могилата е от епохата на халколита. Намира се югоизточно от Сушина, в местността Чанаджик. Формата й е елипсовидна и заема площ от около 5 дка. При строителството на язовир „Тича“ през 60-те години на XX в. попада в неговата чаша и ежегодно се разрушава от промените в нивото на водата.
През 2007 г. поради рязкото спадане нивото на повърхността се появяват човешки кости от некропола. Тогава започват спасителни проучвания с научен ръководител доц. д-р Стефан Чохаджиев. За два кратки археологически сезона (2007-2008 г.) и през 2015 г. са проучени 15 гроба от този некропол.
През следващите осем години (2009-2016 г.) са провеждани редовни археологически проучвания и на селищната могила от Медно-каменната епоха.
Там беше открит най-старият хоросан в света от V в. пр. Хр. проф. Чохаджиев попадна и на запазена дървена лопата от преди 7 000 години.
Там е разкрито и уникално отбранително съоръжение с висока крепостна стена с бойници висока над 5 м и вал с впечатляващата дълбочина от около 10 м от същия период.
Находки от праисторическата могила в яз. Тича могат да бъдат разгледани в РИМ – Шумен.
Общата площ на археологическия обект е 7,91 дка и за тази територия са издадени граници, с предписани режими за опазване на наследството. Определени са и две охранителни зони – зона А – с площ 182,95 дка и зона Б – 133,24 дка.
На територията на археологическия комплекс и охранителните зони се забраняват строителни дейности, с изключение на изграждане на инфраструктура, свързана с опазването на обекта или за неговото социализиране, забранява се използването на територията за депа за отпадъци, за ретранслатори, фотоволтаични паркове и др.
Разкопки във В. Преслав само в два обекта
Среща в Министерството на културата за статута на НИАР „Плиска“
Продължава подготовката за консервация на паметника
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.