Набелязаха спешни мерки за стабилизиране на ВиК-Шумен - Телевизия Шумен

В спешен порядък да бъде изготвена оздравителна програма на ВиК – Шумен и да бъде подпомогнато финансовото състояние на дружеството от страна на „Български ВиК Холдинг“. Това са част от решенията, набелязани на работна среща, инициирана от областния управител проф. Христо Христов, във връзка с неразплатените от страна на дружеството задължения за електроенергия, предстоящото заседание на общото събрание на Асоциацията по ВиК, обсъждането на Бизнес плана за развитие на дейността на ВиК-Шумен за периода 2022-2026 година и на подробната инвестиционна програма за настоящата година.
В срещата взеха участие кметовете на общини и председателите на Общинските съвети в област Шумен, изпълнителният директор на „Български ВиК Холдинг“ ЕАД Ирена Георгиева, заместник-областният управител Христо Павлов, управителят на „Водоснабдяване и канализация-Шумен“ Иван Пушкаров и експерти. Изпълнителният директор на „Български ВиК Холдинг“ Ирена Георгиева и управителят на ВиК Шумен Иван Пушкаров подчертаха, че задълженията са от предходен период, взети са мерки да няма спиране на водоподаването към абонатите, има сключени споразумения за разсрочено плащане с „Енерго Про“ и Електроразпределение СЕВЕР АД, като все още се водят преговори за споразумение с фирмата-доставчик „Кумер“ ООД. Предприети са мерки за реализиране на икономия на електроенергия, подобряване на отчетността и събираемостта на задълженията, закупуване на нови помпи.



 
Представителите на местната власт в лицето на кметове, председатели на общински съвети и съветници бяха единодушни в позицията си, че проблемите във ВиК – Шумен са от много години, дружеството е в тежко финансово състояние и предлаганата в бизнес плана по-висока цена на водата няма да реши проблемите. Те поискаха държавата да се намеси, да бъде изготвен оздравителен план за дружеството и това да бъде предприето в най-кратки срокове.
Представителите на местната власт се обединиха около няколко решения от срещата, които да бъдат изпратени до Министерството на регионалното развитие и благоустройството и до „Български ВиК Холдинг“ ЕАД. Техните искания са в спешен порядък да бъде изготвена оздравителна програма с цел стабилизиране на дружеството, да бъде подпомогнато финансовото състояние на ВиК . Шумен от страна на „Български ВиК Холдинг“, за следващото заседание на общото събрание на Асоциацията по ВиК да бъде представена справка за финансовото състояние на водното дружество към момента на назначение на последните двама управители. Протокол от срещата ще бъде изпратен до министъра на регионалното развитие и благоустройството и до ръководството на „Български ВиК Холдинг“.

Преговорите за тока на ВиК-Шумен продължават

ВиК: Работи се по споразумение за проблемите с тока

Кметът настоява държавата да помогне по казуса с ВиК

Съдът стопира спирането на тока към ВиК-Шумен

ВиК: Вода ще има

 

Спряха тока на помпените станции на ВиК

Спират тока на ВиК заради дългове

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *