Уникални, непоказвани до сега съкровища от Мисионис гостуваха в Шумен. Ценните находки показаха археолозите, които проучват древния град – проф. Николай Овчаров и Стефан Иванов от Историческия музей в Търговище.
Златни предмети и накити, символ на разцвета на Мисионис през XIV век, откриха учени през този археологически сезон. Сред находките е изключително красив наушник от сребро с позлата. Украшение, което показва високия обществен статус на притежателката си. До момента намерените наушници са над 20, като броят им е сравним само с откритите в Търново и сочи богатството на обитателите на древния град.
“Другият изключително интересен паметник е тази апликация от колан, нещо много популярно и носено, но от хора с много висок статус. С формата на двойна лилия, като този екземпляр, е уникат за България – с такава украса и с такава големина излиза за първи път”, каза археологът Стефан Иванов.
Накрайник на ножница на викингски меч, характерен за северните народи от X-XI век, е третият подобен, открит в България, но е най-добре запазеният. Част от епископско огърлие с изображение на светци, е друг впечатляващ експонат.
“Това е закопчавало енколпион отзад, а отпред е бил масивният кръст, който носят всички епископи. Това е датирано абсолютно сигурно XI – XII век, но е носено чак до началото на XIII-ти век. Затова са изтъркани буквално лицата по него. От сребро е бил, като вероятно е имало и позлата. Този енколпион ни показва, че епископската базилика, която съществува още от V – VI век е продължила да функционира и в по-късно време. По всяка вероятност и през XI – XII век на Мисионис е имало епископия”, поясни за уникалната находка проф. Николай Овчеров.
Проф. Овчаров подчерта още, че Шуменският регион има най-добрите дадености за културен туризъм в България. За да се развият е нужно свързване на историческите обекти в обща дестинация и добра реклама. Културният туризъм трябва да е държавен приоритет, защото България е сред трите страни с най-много паметници в Европа, посочи той.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.