Ново арт пространство в Шумен - Телевизия Шумен

Фото пана и скулптури оформиха ново арт пространство в сърцето на лесопарк „Кьошкове“. Произведенията са дело на участниците в Националното биенале по скулптура и в Националния пленер по фотография. Един от авторите е най-младият участник Дарин Ганчев от гр. Мездра. Именно той подбрал шестте каменни блока във Врачанския балкан за колегите си от шуменското биенале тази година. Дарин е завършил едното от единствените две в Европа училища за каменообработване – това у нас в с. Кунино.

„Аз ви оставям един ансамбъл от знаци, провокирани от розетата в Плиска, която символизира събирането на племената и създаването на Първата българска държава.“, каза Дарин Ганчев.

Творците не са имали време да планират проекти предварително заради краткия срок, с който разполагали. Всички признават, че буквално са импровизирали на място. Единствената жена в надпреварата, която си избра и единственият неравен каменен блок, за да му вдъхне живот, пресъздаде коня на създателя на българската държава – хан Аспарух. За да осъществи представата си е свалила от камъка над 300 кг. ненужна маса.

„Мислейки за темата „Оттук започва България“, свързано с България като мотив някак си е конят. Нали така сме свикнали – в учебници, в книжки, да го гледаме като деца, конската опашка и накрая – Духът на България като кон. Докато примерно Калоян Тодоров избра лъва като символ на България, впоследствие на герба и на други исторически и тракийски символи.“, каза  скулпторът от гр. София, Десислава Досева.

Пленер по фотография съпътстваше работата на скулпторите. В него участваха студенти от великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Всички млади хора са от специалността „Графичен Дизайн“. Адриана Петкова следила изключително работата на скулпторите докато извайват от камъка своите творби.

„Аз първоначално, по принцип си снимам повече хора и предпочитам да снимам повече емоциите им и начина им на работа, отколкото самата природа. Повече ми харесва да снимам хора, емоции и как се чувстват по време на работата си.“, сподели фотографката Андриана Петкова.

И шестимата участници в тазгодишното издание – Бехчет Данаджъ, Гълъбин Христов, Дарин Ганчев, Михаил Деведжиев, Десислава Досева и Калоян Тодоров получиха почетни грамоти от кмета проф. Христо Христов.

„От името на Община Шумен и лично от мое име ви уверявам, че ние и занапред ще имаме пресечни точки в необятния хоризонт на изкуството и ще имаме възможността да реализираме и други креативни и идеи подчинени на общата цел, която за всички нас е следната: Устойчиво развитие на туризма в нашия град, европейски облик на градските пространства, икономически растеж и разбира е повишаване качеството на живот на нашите съграждани.“, каза кметът на община Шумен, проф. Христо Христов.

Фото паната и скулптурите от Националното биенале по скулптура и Националния пленер по фотография могат да бъдат разгледани от всеки на централната алея на парк „Кьошкове“ разположени край т.н. сцена в близост до зоологическата градина.

Завършват статуите за новия арт кът

Ново арт пространство в Шумен

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *