„Панаир на професиите“ се проведе за първи път в Шумен. Инициативата е на шуменски работодатели, които искат да запознаят ученици с възможности за реализация в десетия град на страната ни.
Първият „Панаир на професиите“ в Шумен откри кметът проф. Христо Христов. Той, заедно с Владислав Генов, директор на Шуменския технологичен институт, са инициатори на идеята подрастващите в десетия град на България да имат възможност за ранно професионално ориентиране и развитие в родния Шумен.
Маломир е ученик в седми клас и на трудовия панаир пристигна със своята майка Мария. И двамата споделят, че имат притеснения относно професионалният избор на Маломир и с радост се възползват от възможността да се запознае отблизо с различните възможности за реализацията в живота му.
„Аз се спрях на една специалност.“, посочи седмокласникът.
„Имам и по-голям син, който вече е на 21. При тях имаха по-ранна ориентация, тук, това поколение ми се струва някак си се губят, все още не знаят какво точно искат и затова ми е трудно да кажа доколко и как е ориентиран.“, каза майката на Маломир, Мария Николаева.
Денис Иванов вече няма проблем с избора на своята бъдеща професия. Той е дванайсетокласник, но същевременно работи в Шуменския Технологичен център и знае какъв университет ще търси. За вход там е подготвил устройство, което ще доведе до спестяване на средства на домакинствата при консумацията на електричество.
„Идеята е, че вече от две години се говори, че трябва да минем на свободния пазар на електроенергия, където няма да имаме само една фиксирана цена през деня и една през нощта, а ще бъде променлива спрямо търсенето – колкото по-голямо ще бъде търсенето, толкова по-висока ще е цената.Вв часовете, когато цената е висока използвам енергията, която сме захранили батерията, когато е по-ниска, зареждаме батериите и използваме същевременно като източник.“, обясни Денис Иванов.
На ученици и на представители на бизнеса, включили се в инициативата кметът проф. Христо Христов пожела успех.
„Смятам, че с помощта на Института, който се ангажира да бъде оперативната сила в това взаимодействие, ние можем да вървим в правилна посока. И нашите деца, които са тук и трябва да направят своя избор, те да видят реално какво им предлагаме. Какво този бизнес на тях им предлага. Няма нищо страшно. Бъдещето, деца, е в професионалното обучение, защото ние можем да мечтаем за култура, за спорт, но ако нямаме икономика ние нищо не можем да си позволим.“, каза проф. Христо Христов.
Панаирът на професиите продължава до 20:00 часа, за да имат възможност и учещите втора смяна да се запознаят с възможности за образование и трудова реализация. А организаторите са с решение това събитие да стане традиция в Шумен.
Седмицата на екран: За инициативата „Панаир на професиите“
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.