190 млн. лева е прогнозната рамка на Бюджет 2025 на община Шумен, което е с около 20 млн. повече от миналогодишния. Това съобщи в предаването „В обедната почивка“ на Телевизия Шумен заместник-кметът по бюджет и финанси Десислава Петрова.
Бюджетът на община Шумен за 2025 година се гласува от Общински съвет в законовия срок, който е до 35 работни дни след приемането на националния бюджет от Народното събрание. Преди това ще има обществено обсъждане. И през тази година приоритет ще бъдат социалните дейности.
„Новото тук е, че завишаваме средствата, които са свързани със спортен и културен календар за самата дейност на Общината около 10%, също предвиждаме в проекта да завишим с 15 % трите фонда, които за мен обезпечават най-добрите, най-помагащите сектори на нашия град. На фонд „Култура“ предвиждаме завишаване на средствата, също така на фонд „Искам бебе“, както го наричаме, инвитро процедурите, и помощта за хора, които са с увреждания, на които хора предоставя срещу разходооправдателен документ за здравословните им проблеми, на всяка дейност по 15%. Новото, което до сега не е било залагано в бюджета, е да осигурим едно финансиране за трите представителни спортни клуба на община Шумен, това са: спортният клуб „Волов 2007“ – Шумен по футбол, баскетболен клуб „Шумен“ и хандбалният клуб „Шумен 61“целево финансиране за тяхната дейност. Продължаваме политиката на кмета да не забравяме малките населени места, да не забравяме малките кметства. До 2023 там се даваха 30% от техните собствени приходи за ремонтни дейности. Проф. Христов обеща увеличаване с 10% всяка година и така, сега през 2025 ще върнем в малките населени места 50% от собствените им приходи“ обясни Десислава Петрова.
В новия бюджет са предвидени средства също за довършителните дейности на Художествена галерия „Елена Карамихайлова“ и две светофарни уредби в града да станат „умни“ и интегрирани.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.