Проучване в Шумен: 95% от студентите използват AI - Телевизия Шумен

Изкуственият интелект, влиянието на социалните мрежи и образователните политики са сред темите, които най-силно вълнуват студентите от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Това показват резултатите от онлайн анкетно проучване, проведено сред студенти на университета през пролетта на 2026 г. Изследването е реализирано от Българско училище за политика „Димитър Паница“ в рамките на проект „Образовани за образованието“ по програма Erasmus+.

По данни от анкетата над 95% от студентите използват инструменти с изкуствен интелект редовно или понякога. 50.6% заявяват, че възприемат AI в образованието и като полезен, и като носещ риск. Повече от половината от анкетираните признават, че не познават достатъчно добре рисковете и регулациите, свързани с изкуствения интелект.

Не по-малко показателни са нагласите на младите хора към социалните мрежи. Макар те да са неизменна част от ежедневието им, повечето студенти определят влиянието им върху обучението като отрицателно (25,6%) или по-скоро отрицателно (33,7%). Според младежите основните проблеми, породени от социалните мрежи,  са разсейването, зависимостта и затруднения с концентрацията. 76,7% от участниците в анкетата подкрепят въвеждането на определени ограничения върху използването на социалните мрежи.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.