Разград отбеляза Деня на народните будители пред паметната плоча на възрожденците Станка и Никола Икономови.
Слънчевият 1-ви ноември събра десетки разградчани от различни възрасти пред къща-музей „Станка и Никола Икономови“, за да засвидетелстват своята признателност към делото на будителите. Празникът започна с изпълнение на солистката от Капанския ансамбъл Габриела Минкова.
Днес беше връчена и една от най-големите награди на Община Разград – наградата на името на разградския възрожденец и будител Никола Икономов. Тазгодишният носител на отличието е дългогодишният общественик, секретар библиотекар на Народно читалище “Слънчев лъч 1902“ в село Островче Хриса Гамишева. Решението на Общинския съвет обяви председателят му Стоян Ненчев.
Наградата връчи зам.-кметът Добрин Добрев. Той пожела още дълги години тя да работи в полза на хората от селото и общината. Гамишева благодари на инициативния комитет и на приятелите, подкрепили предложението за високото признание.
В знак на признателност към паметта и делото на будителите венци и цветя бяха положени пред паметната плоча на първата българска преводачка Станка-Николица Спасо-Еленина и автора на първия учебник по земеделие Никола Икономов. Част от присъстващите разгледаха и експозицията, уредена в дома на семейство Икономови.
