Разград - с най-малко лични лекари - Телевизия Шумен

Разградска област е сред водещите в негативната класация за най-малко лични лекари на глава от населението. В региона има само 45 джипи практики, няма приток на млади лекари, не се заплаща адекватно от страна на държавата и за непривлекателните практики. Проблем е и нарастващият процент на здравно неосигурените пациенти, заяви д-р Селиме Карагьозова, председател на Регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари.
“Преди десетина години, общопрактикуващите лекари бяхме малко за броя население, което живее в Разградска област. Към настоящия момент обаче, много голям брой, може би 30 процента от населението на областта, са здравно неосигурени. Този брой нараства. В нашите листи се водят и здравно неосигурените пациенти, поради което излиза, че практиките ни са много големи. Затова исках да кажа, че заплащането на един пациент е много малко от Здравната каса, поради което колегите, които имат към 1000 пациенти, те нямат възможност да осигурят персонал. Големите практики работим много по-лесно, защото вместо един компютър, имаме няколко компютъра. Например, пациентът ако си е счупил крака и му трябва направление, не се изисква да чака с часове, за да му се даде това направление. Може да го вземе и само с моето знание”, каза д-р Селиме Карагьозова.
Проблемът с липсата на лични лекари в неблагоприятните райони може лесно да се реши единствено с финансов стимул.
“Ако има и някакво заплащане за неблагоприятни региони, не такова символично, каквото е в момента – 100 лева на практика, с което колегите не могат да си платят даже и наема, и в малките населени места няма да има нужда пациентите да се разхождат до града, за да си вземат например направлението за очен. Трябва да има и някакво европейско съфинансиране на колегите, за да могат да си обзаведат практиките и да може да се работи по-бързо”, допълни д-р Селиме Карагьозова.
Според медицинския специалист Гергана Енчева проблемите в сектора са няколко, тежки и трудно преодолими.
“Това е, че повечето от тях, средната възраст е над 50 години. Голяма част от тях се отказаха изобщо да работят по ред причини. Младите лекари, току що завършилите, предпочитат да отидат в чужбина. Повечето вземат специалност и в момента, в който вземат специалност, просто бягат. За жалост, голяма част от личните лекари се преместиха вече в още по-малко населените места, за да може да имат още по-малко работа. Проблемът не е само в Разградска област, а в цяла България, но тук се усеща най-много в Омуртаг и в Търговище. Навсякъде в чужбина специализантите получават заплата. Единствено в България специализантът си плаща, за да отиде да специализира дадена област в медицината. Това е недопустимо”, заяви Гергана Енчева.
Държавата трябва кардинално да преразгледа политиката си в здравеопазването и на първо място да спре текучеството на млади лекари в чужбина, категорична е Гергана Енчева.

И личните лекари ще изписват безплатни лекарства за ковид

Глад за работници

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

 

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *