Дългоочакваният ремонт на площад „Толбухин“ в шуменското село Ветрище стартира. Осигурените средства са около 75 000 лева, а крайният срок за приключване на строителството е краят на месец април.
Площадът си е със старото име „Толбухин“ и със старото покритие от миналия век. Според местните хора обаче, точно площадите са лицата на населените места. Жителите на с. Ветрище, дълги години чакали да се сменят разбитите плочки и децата, които си идвали само през почивните дни, да има къде да играят.
„Плочките са криви, те са от много години, може би 60 години и повече и имаше доста, така…..трудно се вървеше, имаше хора, които паднаха и някои плочки са вече изкривени и като стъпиш блика вода отдолу, когато вали дъжд, когато е мокро и сняг и чакаме с нетърпение, коментира Димитрина Лечева.
„Моето време беше най-лошото време, тогава нищо не се правеше, само се крадеше. Аз не можах да направя нищо, тука Общината бюджет към селото нямаше тогава. Имахме един финансов кмет в Шумен казваше: „Действайте, г-да кметове, пари няма!“. Е, без пари как се действа“, разказа Ахмед Алиосман, бивш кмет на с. Ветрище.
Според проекта обновеният площад ще бъде покрит с квадратни плочи от щампован цветен бетон, ще има инсталирани компас и каменни терлици, които са символ на селския празник, прославил Ветрище – Денят на терлика.
„32 хиляди и 900 лева имаме от продажбата на училището и 43 000 ще бъдат от фонда за строителство от Общината, които обещаха да ни ги дадат и казаха да започваме вече строителство на площада“, обясни кметът на селото Недко Русев.
А големият компас, който ще бъде монтиран накрая, има важна цел. „Трябва да се ориентираме какви са посоките, и насоките, за да се разпределят както трябва средствата по селата, и нали, и Общината, защото доста села сме позабравени от Общината и мисля, че вече за напред да работим както трябва“, каза още Недко Русев.
В с. Ветрище живеят около 130 души – християни и мюсюлмани. За празниците на всеки етнос кметът лично подготвя красива украса на площада. В неделя е Рамазан байрям и центърът вече е нареден за предстоящия свещен ден.
„Бабинден празнувахме, 8 -ми март празнувахме, Първа пролет празнувахме, всичко заедно празнуваме и уважава ни, най-важното, нашите празници. Виж, сложи ни там джамия, украсата“, отбеляза Назия Парс.
„Украсява, не ни дели кметът, празнуваме всичките празници общо. Много е важно, много добре се чувстваме, че ни уважава кметът, че ни уважава празника“, заяви Рахмия Алиосман.
Кметът Недко Русев съобщи още, че селото е спечелило проект за изграждането на детска площадка, която ще бъде разположена в двора на местното читалище.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.