На 6 септември отбелязваме 139 години от Съединението на България – автономната област Източна Румелия се отцепва от Османската империя и се обединява с Княжество България, противно на решенията на Берлинския договор. Български монарх по това време е утвърден княз Александър Батенберг, който взема решението да подкрепи този акт в своята лятна резиденция край Шумен.
„Малко нескромно, но когато е 6-ти септември аз идвам тука, винаги си свалям шапката и я оставям и влизам, тука по тези паркети, по тези стълби по тези столове и дивани и тронове, той е седял там. И едно особено чувство на патриотизъм и гордост. Знаете ли защо? Защото той остава в нашата история като Княза Обединител“, каза Христо Драгозов, председател на ИК „Паметник на Батенберг“.
На 6 септември край Марашката курия се извършват военните маневри на 7-ми пехотен преславски полк. Княз Александър Батенберг ги наблюдава от възвишение.
„Тогава Захари Стоянов събира група хора край Пловдив и решават да провъзгласят „Взрива“. Това е паролата. „Взрива“ това е Съединението на България. Но да се оглави от княза. Изпраща двама свои делегати Димитър Ризов и Сава Моткуров ето тук, в Шумен, където преди това Батенберг е обикалял Европа да търси съмишленици от Великите сили, Русия. Но всички те на базата на Берлинския договор, който за мен е най-омразният договор, не, не, не искат Съединението“, каза още Христо Драгозов.
Пратениците на Захари Стоянов казват на българския княз, че Съединението ще е факт. Питат го дали ще го оглави. И точно в резиденцията си в Кабиюк Батенберг размишлява няколко часа и решава да подкрепи българите.
„При тия политически разпри тогава – ами сега как е? Ето, ние търсим обединението именно обръщайки се назад към историята аз гледам обединителя“, каза Драгозов.
Христо Драгозов е оптимист, че ще се намери и съвременен обединител за страната ни. А желаещите да се докоснат до времето на Батенберг могат да го направят в резиденцията му в Кабиюк.
Шумен ще чества Деня на Съединението
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.