Акция за спасяване на млад египетски лешояд край Мадарския конник приключи успешно и птицата е в добро здраве, съобщават от Българското дружество за защита на птиците. Лешоядът ще презимува в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани в гр. Стара Загора. Птицата от застрашения вид през пролетта ще постъпи в „Училището за лешояди“ в Източни Родопи и чак след това ще бъде върната в природата.
Екип на птицезащитната ни организация започва спасителната операция в подножието на Мадарския конник по сигнал на туристи за забелязана птица в беда. Стояла свита и допускала хората близо до себе си, което било сигурен знак, че е безпомощна. След 9-часово търсене групата еколози д-р Волен Аркумарев, Атанас Делчев и Михаил Илиев открива младия египетски лешояд в силно обрасла местност с пресечен терен в основата на скалния барелеф. Предполага се, че лешоядът е излюпен твърде късно и когато другите младежи са поели към Африка, той едва сега е направил първия си полет от гнездото, който явно се оказал неуспешен. Този вид дневна граблива птица е застрашен вид в цял свят.
„Също така е интересно, че лешоядът е чистачът на гората, той е санитарят, успява да премахне труповете на всички животни и по този начин спасява от болести в района, в който гнезди двойката. Всички растения и животни, нека не забравяме, са много важни за опазване на екологичното равновесие и затова, ако някой види диви животни или птици, които са в беда или на странно, непривично за тях място, то нека да звънне на колегите от българското дружество за защита на птиците, на екоинспекцията или пък на колегите от ловните и горските стопанства“, каза Татяна Димитрова, експерт Връзки с обществеността в СИДП – Шумен.
В миналото египетският лешояд е бил широко разпространен на територията на България. Днес той е световно застрашен вид и е една от най-бързо изчезващите птици на планетата. У нас гнездят едва 35 двойки, а в североизточната част на страната броят им е само 6. Спасяването на всеки индивид има важно значение за оцеляването на египетския лешояд.
Спасиха ранен мишелов край Смядово
Орнитолози тръгват по пътя на орлето Илия
Около 1000 двойки от вида малък креслив орел гнездят у нас
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.