Спешните медици отново на протест - Телевизия Шумен

Спешните медици отново на протест. Сред исканията са по-високи възнаграждения, подобряване на условията на труд и по-големи наказания за агресия над тях. В Шуменска област около 200 медици от Спешна помощ обслужват над стохилядно население.
Лекари, сестри, фелдшери, шофьори на линейки и санитари настояват за достойни заплати и за добри условия на труд в Центровете за спешна помощ. Медиците в Шумен заявиха, че трудът им е подценен и състоянието на сектора е трагично.

„Не може медикът да отиде на адрес и там да бъде обругаван, да бъде подложен на насилие. Това не е нормално. Нашите управляващи наистина да си влязат в ролята и да запазят медиците, защото медици няма в Спешната помощ, да знаете, няма. Много трудно се работи, много. Графиците се правят много трудно. Няма желаещи да дойдат.“, заяви за проблемите на работещите в Спешна помощ Калинка Николаева от Синдикат „Защита“.

От години в Центъра за спешна помощ в Шумен разчитат на пенсионери, на хора в пенсионна възраст и на съвместяващи две работни места. За да стане малко по-желана професията, медиците искат актуализация на заплатите с 20 процента, първа категория труд и незабавни мерки, с които да се спре агресията срещу тях.
„Виждам, че хората много често са настроени срещу нас самите. Ние се опитваме да помогнем, но е вградена една мисъл в пациентите, за съжаление, че ти си длъжен. Ние помагаме. Ние сме си избрали тази специалност, но не се гледа толкова на това, че ти помагаш, колкото че ти си длъжен да ги направиш. Държи ме това, че ми дава опита, който аз не получавам в отделенията. Първо, ние сме сами на терен, вземаме самостоятелни решения, докато в спешно отделение винаги търсим консулт със специалисти.“, каза
Кристияна Калева – лекар по съвместителство в Центъра за спешна медицинска помощ .

„Спешната медицина е свързана с поддържане на едно непрекъснато ниво, една рутина на някои манипулации, които трябва да ги упражняваме. Нямаме достатъчно макети, няма някакъв вид симулационна зала, където да поддържаме ниво и да надграждаме нашите умения. На практика, конкретно в Шумен, може да се каже, че няма някаква форма на по-специфично обучение.“, допълни за предизвикателствата на професията д-р Ахмед Ахмед, който също дава дежурства в ЦСМП.

От 20 години за тежкия 12-часов труд на едно от най-нежеланите работни места в здравния сектор се полагат 2 лева за храна. Така в края на месеца те имат 20-на лева над заплатите си. „Аз съм с 38 години трудов стаж и благодарение на този трудов стаж аз вземам 1580 лева чисто. А тези младите момчета, които нямат стаж, които нямат клас – те вземат по 1000 лева.“, обобщи за заплащането Йоско Йосифов, шофьор на линейка.

От Спешна помощ се солидаризират с исканията на всички работещи в здравеопазването – за по-добро заплащане, увеличаване на стойността на клиничните пътеки, отмяна на лимитите в лечебните заведения. И възможности за развитие на знания и умения.

Задържаха мъж за обиди към медици от Спешна помощ

Протест на Спешна помощ

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *