В зелената система на Шумен има уникални растителни видове, които трябва да бъдат защитени, смята ландшафтният архитект Веселин Василев. Много от видовете са единични екземпляри и могат да се размножат и така да се запазят и обогатят разнообразието на ландшафта. Представител на вида Гимнокладус се намира в парка до общината.
„Ето това дърво се казва Гимнокладус. Изключително рядко дърво и единствено в нашия регион. Той е уникален с това, че шушулките на дървото са много интересни и красиви. Листата му стават жълти. Видът е от семейството на акациевите“, каза Веселин Василев, ландшафтен архитект.
Видът Гиганска секвоя в парка край водната каскада също е единичен брой и много рядък за Шумен и страната.
„Това е най-голямото дърво, което расте по света. Неговата родина е Калифорния. Там расте секвоя на 4000 години. Интересно е, че скоро установих такова дърво и резерват Мадара. То е по-старо от това“, разказа Веселин Василев.
Едно от най-старите и уникални дървета в града е източният чинар. Той е в същия парк, възрастта му е 100-120 години и е в много добро състояние.
„Изключително ценен за Шумен и региона вид, тъй като друг такъв чинар няма. Той трябва да бъде обявен задължително за защитен вид и дърво, за да бъде опазен за поколенията. Той е по-топлолюбив вид, но интересното е, че се е климатизирал да вирее спокойно в тези места“, обясни Веселин Василев.
Зелената система на Шумен придобива все по-голямо значение на фона на покачващите се средни температури у нас – предупреждава архитект Василев. Едно 40-годишно дърво осигурява хлад в жегите колкото 30 климатика, сочат изследвания. Според специалиста старите дървета не бива да се отстраняват хаотично, а да се лекуват и възстановяват. Фиданките, които се засаждат, трябва да са поне 10-годишни, за да се поддържа растителната маса на ландшафта.
Изсичат засегнатите от гъбен патоген борове на платото
Спират подрязването на чинарите по бул. „Мадара“
Проект на ландшафния архитект Веселин Василев е номиниран за европейска награда
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.