Ранната пролет е времето за засаждане на млади овошни дръвчета, розови храсти и лозички. Стопаните от района намират богато разнообразие на кооперативния пазар в Шумен. Кънчо Тодоров има място с 50 плодни дървета. Днес е дошъл, за да си купи праскова и има избор от сортове.
„Малко са рискови, те са и по-махнати, да го кажем – махнаджии. Трудно се гледат, но пък иначе са благодатни, защото ако се случи годината добре, ако няма замръз, и ако е цъфнала и завързала както трябва и ако се пръска, разбира се, както трябва, и изобщо иска грижи и това са грижи, които трябва да се полагат всяка година и те се отблагодаряват“, разказа Кънчо Тодоров.
Цената на прасковите днес беше 6 лв.
„Кой е доволен от цените, разбира се, че не съм доволен от цените, но пък в крайна сметка едно дръвче за 6 лв. Многократно след това се отплаща“, каза още Кънчо Тодоров.
Най-скъпо на пазара се търгуваха южните сортове плодове като киви и нар, смокиня, а също и черниците, всички на цени от по 25 лв. пръчката. Най-скъп беше хинапът, който днес продаваше за 35 лв.
„Защото калемите трудно се правят. Самото производство на хинап е по-трудно, по-трудно се прихваща. Имам и киви, на асма се качват. Т.е. то си вирее, но се сее между лозите и тогава става“, обясни търговецът Борислав Иванов.
Южните сортове плодове могат да бъдат отглеждани и при нас в северната част на страната, но трябва да са на специални места – тихи и топли, най-добре на завет край сгради, съветват търговците.