Защитници на животните на протест - Телевизия Шумен

Представители на Дружеството за защита на животните в Шумен се събраха на мирен протест пред сградата на Общината с искания за повече мерки, намаляващи популацията на бездомни кучета и котки.

„Не се правят проверки на домашните кучета дали имат регистрация, дали са чипирани. Проблемът с бездомните котки също назрява и е много сериозен, много бездомни котки разчита се единствено на приюта. Не може един доктор да кастрира всички бездомни котки“, коментира Марияна Димитрова, председател на ДЗЖ – Шумен.

Освен за задължителна регистрация на домашните кучета и чипиране, природозащитниците настояват да се повиши и данъкът на собствениците на домашни любимци, като кастрираните животни си останат без налог. „Значи ти като собственик си дал 1000 лв. минимум за животното, а пък 12 лв. ти е данъкът. Значи Общината може да си назначи с тия приходи двама служители, които да ни помагат. Умишлено го правят, те не си чипират животните, след това казва – не е моето“, заяви един от протестиращите.

Едва 223 са регистрираните кучета за 2023 година, при  регистрирани предходната близо 1 500 домашни любимци. Заместник-кметът по социални дейности и здравеопазване Светослава Хайнова се срещна с протестиращите, а те й връчиха всички свои искания. „Аз обещавам да сведа информацията до кмета на общината, съжалявам, че в момента той е в друга среща и няма как да присъства. Аз обаче ви предлагам тези срещи с вас да бъдат регулярни, да бъдат по график, и заедно да изготвяме задачите“, обърна се към протестиращите Светослава Хайнова.

Светослава Хайнова обеща администрацията да се включи в една масирана кампания, която да убеди, особено хората по селата и вилнити зони, за важността на кастрацията и регистрацията на кучетата в дворовете. Кметовете на малките населени места признават, че имат проблем в тази посока.

„Не всяко куче собственикът го регистрира, съответно ние призоваваме, съответно чрез форумите, да дойдат в кметство Дибич в случая, да си го регистрират, но не може да им подействаме по никакъв начин, освен те ако не са доброжелателно настроени към тая дейност“, посочи кметът на с. Дибич Юлиян Андреев.

Елисавета е собственик на куче на 60 дни и го е довела за ваксина. Вече е регистрирано заедно със своята майка в общинската администрация и всички ще бъдат кастрирани като достигнат възраст. „Щом съм го взела значи трябва да имам отговорност към това куче, то не може да се грижи само за себе си, то има нужда от моите грижи, затова ще се грижим за тях“, каза Елисавета.

Законът за ветеринарната дейност е категоричен, че контрол над собствениците на домашни животни трябва да има и той се извършва от кметовете. „Всеки, който има животно трябва да го регистрира и да има чип, за да се знае ако го изтърве, например, да бъде хванато това животно, да се знае на кого и да му се търси отговорност, защото няма как да гледаш домашен любимец без да имаш никаква отговорност. Общината трябва да си влезе в нормалните функции и да проследява тази цялата дейност“, отбеляза д-р Валентин Атанасов, ветеринарен лекар.

Д-р Атанасов предлага за по-финансово слабите хора Общината да поеме разхода по чипиране на животното. А иначе безконтролното размножаване на четириноги води до разпространение на опасни зоонози за хората. Шумен е един от най-засегнатите градове в страната от кучешка тения. За 10 години в местната болница са оперирани 207 човека.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *