Закриват детската градина в село Новосел. Решението взе Общинският съвет в Шумен, а причината е недостатъчният брой деца – едва три, при минимално необходими шест. Съветниците оставиха възможност детската градина да бъде разкрита отново в случай, че има достатъчно желаещи да запишат децата си в селото.
Две деца от съседното село Средня и едно от Новосел. Само толкова са били записаните в маломерната група в детска градина „Радост“. Впоследствие по различни причини остава само едно.
„През последните години се наблюдава сериозна тенденция за намаляване на броя на децата, особено от населените места от общината. Така че към днешна дата ние нямаме брой деца за съществуването на тази детска градина като институция“, отбеляза зам.-кметът по образование и култура Даниела Савчева.
Против се обявиха от групата на „Възраждане“. Мотивите – веднъж закрита, детската градина повече няма да отвори врати, а това обрича и селото на обезлюдяване. Изразиха и опасения, че сградният фонд няма да бъде съхранен така, че да може градината отново да бъде разкрита при възможност в бъдеще. Всички групи изразиха нежелание да вземат такова решение, но се обединиха около мнението, че функционирането му по този начин няма да е от полза за никого, включително за децата. Владимир Йолов предложи на администрацията да прилага нестандартни мерки, които в други държави са работещи.
„Мерки за дотиране на родители, стимулиране, различни стимули, те да отвеждат децата си на малко по-далечно място, с цел запазване на паралелки и задържане на тези детски градини“, разясни Владимир Йолов.
Сградите да се ползват като споделени пространства с цел да се запази животът в тях е другият подход, който Йолов предложи. След разискванията, с 26 гласа „за“ общинските съветници решиха, че единственото решение на тази етап е закриване на детската градина в Новосел.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
