Областният етап от ученическото състезание “Млад огнеборец“, организирано от Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Шумен се проведе днес на стадион „ Чавдар“ в шуменския квартал „ Дивдядово“. За призовото място се броиха два отбора – ученици от IX ОУ „Панайот Волов“ Шумен и СУ „Васил Левски“ – Нови пазар, съобщиха от полицията.
Първата състезателна дисциплина “Бойно разгръщане на състезателна пътека” включва четири участъка. През препятствия се построява шлангова линия, по мишена се действа с кофпомпа, като при напълване на съд с вода се задействат звуков и светлинен сигнал. На стойка правилно се подреждат пожарникарски уреди и съоръжения и се изпълняват възли, използвани при извършване на пожарогасителна и аварийно-спасителна дейност.

Във втората състезателна дисциплина “400 м щафетно бягане с препятствия” отборите едновременно преминаваха през девет участъка с предаване на щафета (струйник). Препятствията, които трябваше да преодолеят участниците бяха стойка с летва, стена със стъпала и дървена преграда, на която летвата не трябва да бъде съборена. В тази дисциплина се изпълнява построяване на гасителна линия, борави се и с пожарогасител.

С общ резултат от 1051 точки отборът на IX ОУ „Панайот Волов“ – Шумен се класира първи и ще представи областта на национално ниво в края на месец май в КК „Албена“. Отборът на СУ „Васил Левски“ – Нови пазар завърши с общ резултат от 974 точки.
По време на състезанието, учениците показаха висок спортен дух и завидни технически умения.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
