Активна работа на горските педагози - Телевизия Шумен

Близо седем хиляди деца и ученици от Североизтока са обхванати в уроци по горска педагогика. Образователни дейности и занимания на открито са провеждани активно и през ваканционните месеци. През изминалата година ученици от първи до четвърти клас от целия Североизток участваха активно в уроците по горска педагогика.
Интерактивни образователни игри, забавни занимания на открито и пряк контакт с природата, насърчават децата да мислят екологично и да обогатят знанията си за гората, нейните обитатели и хората, които се грижат за опазването на зеленото богатство.
“Заслугата за множеството уроци, които бяха направени е не само на експертите от Природен парк “Шуменско плато, но и на горските педагози към Североизточното държавно предприятие, а също и тези, които са обучени и работят в горските стопанства на Североизтока. Новите дидактични материали които използвахме, беше един специален плакат-игра, който беше свързан с дърводобив и залесяване. Така децата научаваха малко повече за тези дейности, които са специфични в горите. Искахме да популяризираме по този начин работата на лесовъдите и да се познава по-добре тази специфична професия. Другият материал, който използвахме е един лексикон за дърветата в България. Той показва какви са плодчетата на дървото, листата, кората, и така децата правиха аналогия между картинките в книжката и истинското дърво, което виждат навън”, каза Ирина Павлова, която е главен експерт в Дирекцията на Природен парк “Шуменско плато” и води уроци по горска педагогика.
Работата на шуменските горски педагози е добър пример на национално ниво, а перспективата е обхватът на дейността да се разшири.
“Това, което се вижда е, че работата с децата е една много дългосрочна инвестиция, която ще ни се отблагодари в бъдещето. Сигурен съм, че и занапред, колегите от Североизточно държавно предприятие и териториалните поделения ще продължат в тази връзка да работят. Тук трябва да отворя една скоба и да кажем, че към настоящия момент по Плана за възстановяване и устойчивост се предвижда разработването на Национална програма за горска педагогика”, заяви инж. Николай Василев, главен експерт в Министерството на земеделието и храните.
За настоящата година шуменските горски педагози предвиждат нови интересни занимания с децата, като в част от дейностите отново ще бъдат привлечени като партньори различни образователни и културни институции и неправителствения сектор.

Деца садиха дръвчета в школския двор

Нов урок на горските педагози

Летни уроци на горските педагози

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.



Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *