Над 28 000 документа от културното наследство, част от фондовете на музея, библиотеката и галерията в Шумен са дигитализирани. Те ще са събрани в платформа, която ще е достъпна за гражданите в интернет.
Галя Атанасова е сред служителите, които се занимават от самото начало с дигитализацията на културно-историческото наследство в Шумен. Сред документите и снимките има и банкноти от 1903 година.
”Тази 10-левова банкнота, нейната емисия е от 1903 година, но реално влиза в обръщение през 1906 година и е в обръщение до 1924 година. Отпечатана е в Русия и носи наименованието Урлов, тогава така са ги кръщавали. Всъщност носи името на руския телеграфист Иван Урлов, известен по онова време”, обясни Галя Атанасова.
Вече е изготвен и сайт, на който ще са достъпни предвидените 30 000 дигитализирани обекта от различните културни институции.
”Този сайт е една богата платформа, която ще съдържа дигитализирани материали от фондовете на библиотеката, от фонда на Регионалния музей и на галерия “Елена Карамихайлова”. Към момента по проекта, който трябва да приключи след два месеца, в края на април сме дигитализирали над 28 000 от заложените 30 000 документа, които трябва да представим и артефакти”, каза Росица Добрева – директор на РБ “Стилиян Чилингиров”.
Проектът „Създаване и представяне на дигитално достъпно културно наследство на община Шумен“ е на стойност 684 211 лв.
ПРОЕКТ BGCULTURE-1.002-0010-C01, „СЪЗДАВАНЕ И ПРЕДСТАВЯНЕ НА ДИГИТАЛНО ДОСТЪПНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО НА ОБЩИНА ШУМЕН“
Проектът е финансиран по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. по Програма РА 14 Културно предприемачество, наследство и сътрудничество.
Седмицата на екран, Напредват дейностите по проект за дигитализация
20 000 културни ценности вече са дигитализирани
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.