Хората с увреждания отчитат лоша инфраструктура и транспорт в Шумен - Телевизия Шумен

Липсата на достъп до всички обществени сгради за инвалиди, недостатъчно места за паркиране за тях в Шумен и липсата на достъпност в обществения транспорт бяха само част от проблемите, които обсъдиха на кръгла маса хора с увреждания в Шумен.

„Един човек, който няма двигателни проблеми, ще го кажа така относно достъпна среда, той не може да прецени. Той си върви и на него не му правят впечатление – нито да кажем наклона, нито стъпалата“, посочи Иванка Казакова, член на УС на Съюза на инвалидите в България – Шумен.

Проблеми с придвижването в Шумен имат и хората със зрителни нарушения.

„Хората, които и не виждат, става още по-зле за тях. Това са скосени тротоари. Ето, улица „Панайот Волов“ – слезте от колите, тръгнете пеша. Нито единият тротоар, нито другият е в състояние, в което поне три метра да има площ равна и без дупки и без счупени плочки. И пак ще се върна на думите на Казакова, че ние не искаме егоистични прищявки, нямаме егоистични прищявки, ние не искаме това да е за нас. Това всичко го ползват и хората в града – майки с колички, възрастни хора“, отбеляза Нели Коларова, председател на Съюза на слепите в България – Шумен.

Друг проблем за инвалидите е липсата на собствена клубна база, след като тяхната беше взета за друга социална услуга преди година. Така над 200 инвалиди няма къде да се събират дори за консултации. Предложената им от Общината сграда за съвместно ползване с друга институция не удовлетворява нуждите им.

„Запознахме се, че действително съвместното ползване на тази база е невъзможно. От тогава досега, те знаят, полагаме неимоверни усилия да намерим най-подходящото помещение, в което наистина те спокойно да могат да упражняват своята дейност“, обясни председателят на Общински съвет в Шумен Ася Аспарухова.

Сред проблемите в Шумен си остават малкото очертания с жълта боя на стъпала, липсата на лампи, недостъпен обществен транспорт за всички, недостигът на звуковите светофари, осигуряване на преводачи на жестомимичен език в държавните и общински структури и мн. др. На 3-ти декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания – 3 декември.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

 

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *