Корупционни практики, конфликт на интереси и административно обслужване са трите области, които са проучени при директно анкетиране в Шуменска област. Само 8% от участвалите смятат, че съществува корупция в администрацията, но пък 70 на сто от тях са били преки свидетели. Повечето обаче не са предприели нищо официално, а дело не е завел нито един.
„82% от администрацията смята, че техните услуги са на отлично ниво, като около 2/3 от отговорите свързват добрите административни услуги с личността на администратора, докато останалите 35% свързват качеството на административните услуги с организационни причини“, каза доц. д-р Иван Иванов от Сдружение “Прозрачност без граници”.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Относно корупцията в администрацията от там посочили, че при тях съществували добри механизми за борба с нея и няма съдебни искове срещу тях. При насрещна проверка от извършващите анкетата се оказало, че в Шуменска област се водят 8 съдебни дела срещу служители на администрации. Такива обаче се завеждали рядко, основно от мъже, и то живеещи в областния център, сочат още данните от анкетата.
„Динамиката на обществените отношения не корелира с тяхното очакване за решаване на спорове с администрацията през съдебния способ. Съдебният способ е дълъг, скъп, многоинстанционен и до голяма степен с несигурен изход, по редица причини. Не толкова като качество на правораздаването, колкото като качества на правната рамка. Знаете, че тя е динамична, често се променя“, каза Илко Божков от Сдружение “Прозрачност без граници”.
Анкетното проучване е на тема: Откритост и прозрачност в работата на общинските и областната администрация. Целта му е подобряване на административната дейност и възстановяване на усещането за справедливост. Финансирана е от Европейския социален фонд.
Граждани и бизнес – в управлението
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});