Дефицит на квалифицирани кадри в редица професии отчитат собственици на местни фирми. Това стана ясно на Кариерна борса в Шуменския университет, с участието на водещи организации в сферата на архитектурата, строителството и геодезията.
“Определено има дефицит на работна ръка, като квалификация също не са много добри нещата напоследък. Може би наистина кадърните хора не се чувстват оценени. Специално в строителството условията са трудни, заплащането вероятно е недостатъчно, предполагам това са основните фактори”, посочи Дияна Монева, представител на фирма.
Според работещи в сферата на геодезията, липсата на кадри идва оттам, че студентите или се отказват от специалността, или отиват в чужбина.
“Хубаво е, че в последните две години този труд, който е много индивидуален и интелектуален започна да се цени и работодателите, не само от липсата на работна ръка, а от това, че виждат пред себе си млади хора със знания, с умения, с много малко стаж, но с желание да тръгват на работа”, сподели впечатления Илия Илиев – собственик на фирма.
Идеята на кариерната борса е да привлече работодатели от водещи компании, които да се срещнат със студентите, още преди те да са завършили своето образование.
“По този начин ще се споделят интересни идеи. Ще се обмени опит от страна на работодателите, разбира се ще се вземе мнението и на студентите. По този начин, в директна среща, с дискусии помежду си студентите наистина ще усетят какви тенденции има в съвременния бизнес в областта на архитектурата, строителството и геодезията”, посочи проф. Росица Давидова – заместник-ректор на Шуменския университет “Епископ Константин Преславски”
Кариерната борсa е по проект „Модернизация, дигитализация и интернационализация на обучението по професионално направление „Архитектура,строителство и геодезия“.
Ученици на посещение в Университета
Шуменският университет се представя в Русе
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.