Община Шумен иска преустановяване на водоподаването за земеделски нужди от яз. „Тича“, както и на това за водните електроцентрали, намиращи се след стената на водоема. Причината е все по-малкото вода в язовира, като към момента той е пълен само на 37%, при това при минимален приход.
„Няма как да не сме притеснени, при положение, че на всички ни е ясно, единственият водозахранващ водоем с питейна вода за жителите на нашата община е яз. „Тича“. В тази връзка сме предприели действия по сезиране на министъра на околната среда и областния управител“, заяви на брифинг кметът на Шумен проф. Христо Христов.
Друго искане на Общината ще е замерване на мъртвия обем на яз. „Тича“. Писма с исканията са изпратени към държавните ведомства, а кметът и областният управител ще проведат среща с министъра на околната среда, в чийто ресор е управлението на водните обеми в яз. „Тича“.
„Ще поискаме от него проблемът с водата да стане държавна политика и при положение, че в момента се работи по подготовката на държавния бюджет, в държавния бюджет да бъдат заложени финансови средства, свързани с изграждане на нови и възстановяване на стари дълбоки сондажи, които са били алтернативни източници на водоподаване за градовете в България и най-вече за нашия град Шумен“, беше категоричен проф. Христо Христов.
Община Шумен ще настоява и за приоритетно, цялостно доизграждане на система „Дунав“. Oт администрацията обясниха, че в момента се изяснява и казус с предназначението на терена, върху който е изградена новата пречиствателна станция за питейни води на Шумен. Тъй като е нужна промяна на предназначението на земята, от земеделска тя трябва да стане такава за техническа инфраструктура, се води кореспонденция с Министерство на земеделието, което изисква време и това също е сред причините към момента пречиствателното съоръжение да не работи.
Полезният обем в яз. „Тича“ е около 30%, ограничиха ползването на водата
Вижте повече новини във Facebook и Youtube