Промени в изискванията към земеделците - Телевизия Шумен

Над 150 представители на земеделския бизнес в Шуменска област взеха участие в  информационната среща на Министерството на земеделието и храните. Директори на дирекции разясняваха промените при директните плащания за 2026 година.

Нергин Фейзула е на 30 години от с. Каравелово в община Никола Козлево и е регистриран земеделски производител от 2019 година. Земеделското му стопанство е от около 450 дка. Основните култури, които отглежда, са пшеница, слънчоглед и лавандула. Споделя, че втора година работи на загуба.

„Гледаме да ги компенсираме по някакъв начин, което плащаме като рента за декар земя и може би гледаме да свиваме и продуктите, които ползваме като торове, препарати и т.н. Преди ако сме тори примерно с 70-80 кг на дка, тази година примерно е на 40-50 кг на дка тор хвърляме“, обясни Нергин Фейзула.

За Нергин Фейзула участието в информационната кампания на земеделското министерство е изключително важна, защото иска да е в „в крак“ с новостите и важните срокове. Не само това обаче разясняват земеделските експерти.

„Стандарти за поддържане на земя в добро земеделско екологично състояние и законоустановените изисквания за управление. Това е първата крачка, която всеки един земеделец трябва да спазва, за да може да си получи паричките по Директни плащания и представяме, има нов Регламент, който изменя основния регламент и имаме нови изисквания“, посочи Даниел Йорданов от Дирекция „Растениевъдство“ в Министерство на земеделието и храните.

Новите изисквания са облекчителни, подчерта Даниел Йорданов, след многото трудности през 2023 година. Тази година облекченията са в Стандарт 1 и Стандарт 7.

По време на срещата земеделците задаваха въпроси във връзка с промените. Имаха възможност и за частни консултации след края на форума.

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.