Регламентирана сеч на Шуменското плато - Телевизия Шумен
Шуменско плато регламентирана санитарна сеч

Извършваната сеч на различни места по Шуменското плато е регламентирана и няма засечени нарушения. Категорични за това са горските, които показаха някои от сечищата и поясниха защо и как се извършва тази дейност по платото.

Извършването на различна по вид сеч на Шуменското плато не е прецедент. Гората е жив организъм в природния парк е от 5-та защитена категория, където законовите рестрикции за сеч не са толкова строги, поясняват горските. В момента, според атмосферните условия, на различни места по платото се извършва регламентирана сеч, местата са обозначени, а самата дейност е най-често т. нар. отгледна сеч.

„За успокоение на обществеността, шуменската, искам да представя някои цифри, а по точно – общият запас на дървесината в горите на Природен парк „Шуменско плато“ е около 500 000 кубически метра. Тази гора е жив организъм, тя непрекъснато расте, развива се и дава прираст ежегодно. Прирастът, който дава гората, е около 6 150 кубични метра. Сегашният горско-стопански план действа от 2022 г., три години са водени сечи по него и сечта, общата маса, която е добита по сечта, средногодишно е около 4 370 кубически метра“, обясни инж. Емил Гелов, директор на Регионална дирекция по горите – Шумен.

Само около 10% от територията на парка е с въведени ограничения за категорична забрана за сеч, пример за това е Резерват „Букака“. Иначе горските уточняват и че интензивността на извършване на сечите по Платото е много по-ниска от предвидената в съответната наредба.

Друг вид сеч, който се извършва на територията на Шуменското плато, е санитарната, в частност премахването на поразени от зловредна гъба иглолистни дървета.

„Тук имаме нападение от гъбата Diplodia sapinea и единственият начин за борба с нея е чрез санитарни сечи, поне на този етап. Махат се засегнатите дървета, които имат по-висока степен на поражение, както виждате дърветата, които имат малък процент не са маркирани и не са отсечени“, посочи инж. Гелов.

Подобна сеч през годината е планирана и в района на „Лъвчето“, където има унищожени от корояд смърчове. Иначе при изпълнение на контролна дейност горските не са засекли нарушения по планината и регламентирана сеч, извършваща се на Шуменското плато.

Започва сеч по склоновете на Илчов баир

Изсичат засегнатите от гъбен патоген борове на платото

Вижте повече новини във Facebook и Youtube.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *