Областната епизоотична комисия в Шумен гласува превантивни мерки срещу разпространението на чума по дребните преживни животни. Властта е на крак след като огнищата на болестта засегнаха съседите ни от Румъния и Гърция и наближиха българските граници. Стоян Върбанов е от с. Мараш и отглежда с обич в личното си стопанство няколко козички. Запалил се по тези животни преди 6 години и сега с тревога следи новините свързани с чумата.
“Дано тука не дойде. Ние сме уж далече, ама, колко е далече? То по въздуха всичко идва.“, каза Стоян Върбанов.
Регистрирал се е като частен животновъд в кметството и при нужда търси помощ от ветеринарния лекар. Самият той не планира по-различни превантивни мерки.
„Аз нямам допир с други животни. В селото само аз имам кози и още един, но той не ги пуска. Той има 2-3 кози само и в тях си ги храни. Докато аз ги изкарвам на полето 4 часа, но сутрин ги храня със зърно, една кофа ядат и за това не ги изкарвам преди обед.“, допълни още Стоян Върбанов.
Пашата не се забранява, но да се избягват смесване на стадата. Забранява се транспортирането на животни без клиничен преглед от ветеринарните власти. Забранява се и търговията на животински пазари, макар в Шуменска област да няма регистрирани такива тържища. Призовават се стопаните да не разменят разплодници при идващата случна кампания.
„Да се направи всичко възможно при провеждане на Общинските епизоотични комисии да се извикат и животновъди от малките населени места и по-малки и по-големи, тези които могат да присъстват, на които общински епизоотични комисии, регистрирания лекар задължително трябва да бъде извикан, обикновено за селата са няколко регистрираните за дадена община, така че да се извикат и те и да може да се направи пряк контакт с животновъдите и да им се изостри вниманието колко опасно е за техните стада. При наличие на такива да уведомяват незабавно ветеринарните власти.“, каза началник „Здравеопазване на животните“ в ОДБХ – Шумен в Шумен Наташа Баева.
50 000 глави са дребните преживни животни в областта през 2023 година, членуващите в различните организации вече са информирани централно. Д-р Баева описа и притеснителните симптоми при животните.
„Протича с треска и депресия, течение от очите, носа и устата, афти в устната кухина, сухи и напукани муцуна и ноздри, диария, кашлица, затруднено дишане и хранене. В засегнато стадо заболеваемостта може да достигне до 100%, като смъртността варира от 20 до 90%.“, каза още д-р Баева.
Чумата по овце и кози е непознато заболяване за България, тъй като не се е разпространявало на Балканския полуостров. Тя не е опасна за хората, но носи големи икономически щети.
Вижте повече новини във Facebook и Youtube.
Затягат контрола заради птичи грип